Pacijentkinju, koja je stigla u bolnicu sa više od 15 metastaza na jetri, poznati srpski abdominalni hirurg prof. dr Vladimir Dugalić, i njegov tim, spasili su operacijom koja je izvedena drugi put u istoriji medicine, na Prvoj hirurškoj klinici Univerzitetskog kliničkog centra Srbije. Na rizičan i komplikovan operativni zahvat, poznat kao „potkovica“ ili „rolerkoster“, ovaj visoko stručni tim, odlučio se kako bi ženi spasili jetru, jer bi bilo koja druga operacija zahtjevala odstranjivanje većeg dijela, ili kompletnog organa.
Operacija, koju je izveo tim doktora Dugalića, rezultat je dugog iskustva, stručnosti, usavršavanja, talenta, ali i hrabrosti.
„Da smo se odlučili za drugu opciju, bio bi upitan postoperativni period. Posle svake operacije jetre mora da ostane zadovoljavajući volumen jetre da bi ona mogla da funkcioniše. Kod bolesnih jetri, kao što je kod ove pacijentkinje, moralo je da ostane najmanje 30 do 40 odsto organa, da bismo bili sigurni da će normalno funkcionisati posle operacije. Ideja je bila upravo to da se sačuva što više tog organa, a uklone sve promjene. Zato je teška operacija jer se eksponiraju krvni sudovi i žučni vodovi cijelom dužinom jetre“, objašnjava za Nova.rs prof. dr Vladimir Dugalić, načelnik hepato-bilio-pankreatične hirurgije na Prvoj hirurškoj klinici UKCS.
Kod pacijentkinje koja je podvrgnuta ovoj komplikovanoj operaciji, uz navedenih preko 15 metastaza na jetri, postojao je i primarni tumor na pankreasu.
„Cilj ovakve operacije je da otklonimo što više tumora, a da ostane što više zdravog dijela organa“, kaže abdominalni hirurg dr Aleksandar Bogdanović, asistent na hirurgiji Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, koji je član ovog uspešnog tima, u kojem je učestvovala i anesteziolog, doktorka Bogdana Milinković, kao i dr Uroš Đinđić, specijalizant.
Do sada urađena samo jedna ovakva operacija u svijetu
Pre ove, po istim principima, urađena je još samo jedna ovakva operacija u Italiji, u Milanu 2022. godine.
„Poenta ovog zahtijeva je da se sačuva sve što je moguće, a da se izvede onkološki zadovoljavajuća operacija. Kolega iz Milana bio je prvi koji je izveo ovakav zahvat, a on se usavršavao kod profesora Masatošija Makučija iz Japana. Ja sam bio kod profesora posle njega. Makuči je bio jedan od najboljih svjetskih abdominalnih hirurga za jetru, danas ima 80 godina, a mi smo njegovi ponosni sledbenici. Praktično smo usvojili njegov način razmišljanja kad je riječ o operacijama na jetri“, priča doktor Dugalić, koji je profesor hirurgije na Medicinskom fakultetu u Beogradu.
Ono što je kod jetre najteže, je što i kad postoji masa tih malih promjena, kad je otvorite ne vidite ništa, ističe on.
„Zato je važan intraoperativni ultrazvuk, uz pomoć kojeg pokušavamo da uočimo i najmanju promjenu i da je riješimo“.
Operacija hirurški komplikovana
„Ipak ima prednost da čuva veliki deo jetre, koji nije neophodno odstraniti. Sve druge operacije bi bile mnogo ekstenzivnije i dovele bi u pitanje postoperativnu funkciju organa. Sada je sigurno 40 odsto desne jetre sačuvano“, objašnjava prof. dr Dugalić.
Da je rađena klasična resekcija jetre, postojao bi povećan rizik za razvoj postoperativne insuficijencije ovog organa.
„Išli smo uz vene, pa kroz jetru gore – dole kao na toboganu. Operativni put je u obliku potkovice (horse shoe), zato se tako i zove zahvat, jer se radi potkovičasta resekcija jetre. Operišete kao da idete uz brda i doline, a savršeno se poštuje anatomija jetre i sve anatomske strukture su sačuvane. Može se nazvati i rolerkoster“, dodaje dr Bogdanović.
Nova.rs / Primorski portal