Današnja gazirana mineralna voda dobija se ubacivanjem u prirodnu mineralnu vodu ugljen dioksida koji joj daje karakteristične osvježavajuće mjehuriće.
Osim obične mineralne vode, danas možemo kupiti gaziranu vodu raznih ukusa, sa ili bez šećera ili sa zaslađivačima, a mnogima je postala omiljeno piće koje svakodnevno piju. Ali je li sigurno piti mineralnu vodu svaki dan, koje su njene dobrobiti i ko bi je trebao izbjegavati?
“Prirodna gazirana mineralna voda sadrži elektrolite poput natrijuma, kalijuma, kalcijuma i magnezijuma. Riječ je zapravo o mineralima koji otopljeni u vodi postaju ioni i učestvuju u održavanju ravnoteže tekućine u našem tijelu“, objašnjava Petra Sliško, nutricionistkinja, dodajući da ovaj napitak sadrži i druge ione poput hlorida, fluora, sulfata i hidrogenkarbonata.
Budući da hidratizuje tijelo na isti način kao i obična voda, odličan je izbor za vruće dane ili vježbanje kada se pojačano znojimo. Ako popijete čašu vode punu mjehurića, možete smanjiti osjećaj gladi. Takođe, ova voda, uz vlakna, ključni je sastojak za zdravu probavu, prenosi Danas.
Ko treba biti oprezan ili izbjegavati mineralnu vodu?
“Konzumacija gazirane mineralne vode zahtijeva oprez kod određenih stanja i bolesti“, napominje Sliško i nastavlja: “Tako se kod bubrežnih kamenaca koji su nastali nakupljanjem kalcijevog fosfata ili karbonata savjetuje izbjegavanje gaziranih pića, dok osobe s kardiovaskularnim ili hroničnim bubrežnim bolestima mineralne napitke treba uzimati u ograničenim količinama upravo zbog prisutnosti navedenih minerala čiji unos treba kontrolisati i modifikovati prehranom“.
Na oprezu trebaju biti i osobe koje imaju problema s probavnim sistemom.
Gazirana pića takođe mogu izazvati nadutost ili pogoršati simptome određenih probavnih stanja kao što su upalna bolest crijeva, GERB i gastritis, objašnjava Petra i dodaje:
“Ako želite znati smatra li se konzumacija gazirane mineralne vode u vašem slučaju sigurnom i u kojoj količini, posavjetujte se sa stručnjakom”, zaključila je.
N1