Javna predškolska ustanova “Đina Vrbica” donirala je Institutu za bolesti djece biblioteku sa više od 700 knjiga, čime je obogatila sadržaj i mogućnosti edukativne podrške za najmlađe pacijente tokom njihovog boravka u bolnici, pružajući im tako dodatnu priliku za razvoj, igru i maštovite trenutke.
Direktorica JPU “Đina Vrbica” Bojana Razić kazala je da je donacija dio projekta “Podrška ranom razvoju tokom bolničkog liječenja”, koji je započet u decembru 2022. godine, kao dio Strategije ranog i predškolskog vaspitanja i obrazovanja u Crnoj Gori.
“Vođeni plemenitim ciljem, u saradnji sa Ministarstvom prosvjete i UNICEF-om, uložili smo trud i energiju da djeci koja su na bolničkom liječenju pružimo ne samo obrazovnu podršku, već i toplinu, empatiju i trenutke radosti“, navela je Razić.
Ukazala je da je projekat bio veliki izazov zbog situacije uslovljene epidemiološkom situacijom izazavane koronoravirusom, navodeći da je uspješno prevaziđen zahvaljujući posvećenosti i saradnji svih učesnika.
„Zahvaljujem se timu vaspitača i osoblju Instituta za bolesti djece koji su sa puno entuzijazma i ljubavi prepoznali značaj ove ideje i zajednički radili na njenoj realizaciji. Posebno sam ponosna na naš tim vaspitača koji su, uprkos zahtjevnim okolnostima, ulazili u sobe malih pacijenata, donoseći im ne samo edukativni materijal već i osmijeh, razumijevanje i pažnju“, rekla je Razić.
Kazala je da su ove godine napravili još jedan korak naprijed – osmislili i formirali biblioteku knjiga za djecu i roditelje na odjeljenju Instituta.
Prema njenim riječima, akcija „Knjiga na dar“, koju su organizovali uz podršku zaposlenih i izdavačkih kuća “Pinta” i “Kreativni centar”, nije samo doprinijela opremanju biblioteke, već je podučila i nas i djecu važnim vrijednostima – empatiji, i dijeljenju.
Zahvalila je i Veliboru Majiću, direktoru Instituta za bolesti djece, koji je prepoznao njihovu inicijativu i doprinio realizaciji projekta. Ona je podsjetila da je projekat obuhvatio preko 200 mališana.
Majić je zahvalio na doniranim poklonima i inicijativi koja traje već tri godine, koja, kako je rekao, čini boravak malih pacijenata u bolnici kreativnijim i lakšim.
“Vjerujem da je ovo početak dugoročne saradnje koja će trajati i nakon mog odlaska sa pozicije direktora. Ova akcija je korisna za naše pacijente, a nadam se da će nastaviti da raste“, naveo je Majić.
Pedagoškinja u JPU „Đina Vrbica“ i koordinatorka projekta “Podrška ranom razvoju tokom bolničkog liječenja”, Ivana Savović, istakla je da se ta ustanova svake godine trudi obogatiti projekat novim aktivnostima i idejama.
“Ove godine fokus je stavljen na formiranje biblioteke knjiga za djecu na odjeljenjima instituta, koja će biti dostupna u holu instituta djeci i roditeljima. Primarna ideja ovog poduhvata jeste omogućiti djeci pristup knjigama i pisanoj riječi, bez obzira na životne okolnosti“, navela je Savović.
Pojasnila je da je cilj ovog projekta omogućiti djeci na bolničkom liječenju, čak i u savremenom digitalnom dobu, pristup knjigama kako bi kroz čitanje i susret sa pisanom riječju mogli zaploviti u svijet avantura i doživljaja koje knjige nude.
Vaspitačica Vesna Medenica, kazala je da je projekat doprinio da izađu iz okvira učionice i da sve vrijednosti koje njeguju u vrtiću prenesu dalje.
Kazala je da su mališani u prvom mahu iznenađeni kad ih ugledaju i obično pomisle da su bolničko osoblje.
„Ubrzo uvide da smo „tete“ iz vrtića koje donose dosta znanja, topline i da želimo da im uljepšamo te dane, bar taj jedan dan koji ovdje imaju, da im donesemo radost u toj sobi“, rekla je Medenica.
Vaspitačica Ana Marić istakla je da djeca sa radošću prihvataju aktivnosti u okviru ovog projekta, a da atmosfera u sobi postaje drugačija.
„Kroz igru i maštu, djeca kreativno usvajaju znanje i vještine, a uspjeh im donosi beskrajnu radost. Najbolji dokaz da smo na pravom putu je to što djeca žele da aktivnosti traju duže, a materijal doživljavaju kao nagradu“, rekla je Marić.
Kazala je da su ove godine vaspitačice za djecu osmislile edukativnu knjigu.
„Ova knjiga je stvorena sa velikom ljubavlju i posvećenošću. Naziv knjige – „Moja knjiga za jučerašnje uspomene, sadašnju sreću i buduće snove“ savršeno odražava njen smisao“, navela je Marić.
RTCG