Ombudsman okončao predmet koji se tiče slučaja gdje je nedavno najveća zdravstvena ustanova na sajtu objavila listu čekanja i matične brojeve pacijenata, protiv službenice pokrenut postupak
linički centar Crne Gore narušio je pravo pacijenata na zaštitu ličnih podataka kada je nedavno objavio njihov jedinstveni matični broj na listama čekanja, zaključila je u mišljenju o ovom predmetu zamjenica ombudsmana Tatjana Radović-Todorović.
Ombudsman je samoinicijativno pokrenuo ovaj predmet nakon što je portal CDM objavio informaciju da je najveća zdravstvena ustanova u Crnoj Gori objavila na sajtu listu čekanja s imenima i matičnim brojevima više od 700 pacijenata.
Postupak protiv službenice
Tokom ispitnog postupka, iz Kliničkog centra su kazali ombudsmanu kako postoji osnov sumnje da je predmetne podatke objavila zaposlena iz Službe za poslove informacionog sistema, bez preduzimanja mjera zaštite ličnih podataka u dijelu koji se tiču matičnog broja, to je protiv iste pokrenut postupak utvrđivanja odgovornosti za povredu radne obaveze.
U mišljenju je istaknuto i da je Klinički centar u roku od nekoliko sati po saznanju da su liste čekanja objavljene s matičnim brojevima sve korigovao, te objavio šifrovane sa zaštićenim podacima.
– Nesporno je da je matični broj građana podatak na osnovu kojeg se nesumnjivo može utvrditi identitet određenog fizičkog lica. Zaštitnik smatra da u konkretnom slučaju obrada ličnih podataka od strane Kliničkog centra, odnosno objavljivanje matičnih brojeva pacijenata bez preduzimanja adekvatne mjere zaštite tih podataka nije opravdana i ista je protivna evropskom standardu zaštite ličnih podataka, kao važnog aspekta prava na privatnost, a nije u skladu sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka – navela je zamjenica ombudsmana u mišljenju.
Radović-Todorović je dodala da pozdravljaju brzo reagovanje zdravstvene ustanove i preduzete aktivnosti u ovom slučaju.
Preventivno djelovati i poštovati propise
Zamjenica ombudsmana je preporučila Kliničkom centru da u ovim ili sličnim situacijama prilikom prikupljanja, obrade i korišćenja ličnih podataka dosljedno primjenjuje Zakon o zaštiti ličnih podataka, rukovodeći se principima i standardima sadržanim u međunarodnim ugovorima i opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava.
Radović-Todorović je dodala i da je u konkretnom slučaju neophodno preventivno djelovati, u cilju sprečavanja daljeg kršenja ljudskih prava i sloboda, te ukazati da svako korišćenje ličnih podataka, mimo prećutne ili izričite saglasnosti lica na koja se ti podaci odnose sadrži moguće elemente njihove zloupotrebe u svrhe koje nemaju legitimna opravdanja.
– Zaštitnik ukazuje da se internet, kao javni prostor na kojem su dostupni brojni podaci iz sfere privatnog života pojedinaca, mora s dužnom pažnjom i razvijenim kontrolnim mehanizmima pratiti, radi sprečavanja i prevencije moguće zloupotrebe ličnih podataka. Objavljivanje ličnih podataka fizičkih osoba na internetu predstavlja invazivan i rizičan način njihove obrade čime se stvara rizik da se, oni koji su objavljeni, zloupotrijebe u različite svrhe. Podaci koji se objavljuju na internet stranicama mogu biti preuzeti od bilo kojeg korisnika ili pretraživača te na taj način kontrolor, koji je objavio lične podatke, gubi kontrolu nad njima – navela je ona.
Zaključuju da je po mišljenju zaštitnika obaveza i dužnost nadležnih tijela da u okviru svojih preventivnih i reaktivnih aktivnosti preduzmu sve potrebne mjere u cilju prevencije i sprečavanja ovakvih pojava.
Pobjeda.me