Procjenjuje se da u Srbiji svake godine za više od 1.000 ljudi rak bešike ima fatalan ishod. Ova bolest često ne bude otkrivena na vrijeme, jer pacijenti ne prepoznaju ili zanemaruju simptome, među kojima je promjena boje urina prvi i najčešći.
Povodom kampanje “Slušaj svoju bešiku” koja se globalno obilježava ovog maja u celom svijetu i svečanog otkrivanja istoimenog murala Nikole Radojčića u Beogradu, prof. dr sci. med. Zoran Džamić, direktor Klinike za urologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije poručuje da je karcinom mokraćne bešike kod nas „zaboravljeni rak“, koji sada u svijetu ima nove terapijske opcije koje daju nadu pacijentima da će sa tom opakom bolešću duže i bolje živjeti.
– Slušaj svoju bešiku znači vodite računa o kvalitetu vašeg mokrenja, kao i o boji urina. Urin je produkt metabolizma, sadrži u sebi različite supstance koje se moraju izbaciti iz organizma, ali kao medij može da sadrži u sebi neke alarmantne krvne elemente koje mogu da vas upute na to da se nešto dešava u urinarnom traktu – kaže profesor Džamić.
Boja je ta koja dominira
Mada promjene mogu da se primjete i u mirisu, boja je ta koja je dominantna, posebno kada se u toaletu na bijeloj površini pojavi sukrvica.
– To djeluje vrlo dramatično i često natjera pacijenta da ode kod doktora, što je dobro. Nije za džabe toalet bijele boje, baš zbog toga da bi se vidjela promjena u kvalitetu tih supstanci.
Pojava krvi u urinu je vrlo specifična. Često je bezbolna, kapriciozna, javi se iznenada pa nestane. Onda se javi ponovo poslije mjesec ili dva, a proces traje i tumor raste. Bilo da je krv svijetla, tamna, da su prisutni ugrušci ili je mlaz mokraće u cjelosti krvav, potrebno je hitno javiti se urologu.
– Ova pojava je nagla, neočekivana, ne mora neko da doživi neku traumu, pa da mokri krv. Javlja se iz čista mira, pri punom zdravlju i posle dva sata, kada ponovo mokrite, ista može da bude savim bistra. Dakle kvi može čas da ima, čas da je nema. Još jedan od simptoma može da bude potreba za neodložnim, imperativnim mokrenjem u datom trenutku – navodi urolog.
Ostale tegobe
Tegobe koji takođe treba da motivišu pacijeta da ode kod ljekara su i poremećaji u vidu češćeg mokrenja, težeg mokrenja, iritacije ili osećaja da bešika nije sasvim ispražnjena.
– Pored krvi urinu koju vidimo i koja sama po sebi izgleda dramatično, postoji i mikroskopska pojava krvi. Dakle, mi mokrimo krv, a da to ne znamo. Treba naglasiti da ova promjena nije normalna, ni mikroskopska, a posebno ona vidljiva i znak je da odmah, bez odlaganja treba da odemo kod urologa.
Prognoza i lečenje
Ukoliko urolog ustanovi da je riječ o raku bešike, a napomenimo da krv u mokraći ne mora nužno da znači da jeste, prognoze su odlične ukoliko je riječ o početnom stadijumu bolesti.
– Hirurgija je tu na prvom mjestu kao zlatni standard liječenja i apsolutno omogućava definitivno izliječenje. Međutim, ono što je loša strana uroloških karcinoma jeste da se u 75 odsto slučajeva javljaju ponovno. Dakle, bitno je da se vodi računa i da se kontrole rade sukcesivno, odnosno bitno je da se i ponovljeni tumor otkrije na vrijeme kako bi se odstranio. Mi imamo pacijente koji žive kvalitetno dugo godina, a koje operišemo svako malo. Kada je tumor površinski, onda je i liječenje lakše – naglašava prof. dr sci. med. Zoran Džamić.
Kada je, međutim, reč o uznapredovalom tumoru, ili tzv. infiltriranom tumoru, efekti hirurškog liječenja su vrlo neizvesni.
– Na kraju, kada imate vrlo uznapredovale karcinome o kojima i pričamo u ovoj kampanji, onda na scenu stupaju citostatici i imunoterapija koja daje nadu pacijentima da će sa tom opakom bolešću duže i bolje živeti. Očekujemo da ćemo uskoro biti u mogućnosti da i mi liječimo pacijente najnovijim terapijama koje su u svijetu najzastupljenije – poručuje urolog.
Ostavite pušenje, zdravo se hranite
Profesor naglašava da je prvi faktor rizika za karcinom mokraćne bešike – pušenje. To je, kako kaže, dokazano i studijama i statistikama koje prate pacijente.
– Nemojte da pušite, vodite račina o zdravoj ishrani, budite fizički aktivni, nemojte da radite u industriji boja, a ako imate u porodici nekoga sa tumorom, budite vrlo oprezni.
Kurir.rs