Iskustvo koje je tokom rizične trudnoće i porođaja podijelio sa suprugom, a koja je kasnije preminula, niškog advokata Zorana Pešića motivisalo je da pomogne drugim porodicama i ponudi im pravne savjete bez ikakve naknade. On kaže da praksa u kojoj se krše prava, a ne dobijaju presude, mora da se mijenja. Iz organizacije Kreni-promjeni takođe ukazuju na akušersko nasilje, a u 20 gradova, među kojima je i Niš, predata je peticija da žene na porođaju imaju besplatnu pratnju.
„Ja ne znam zaista koliko je stresan i težak sam porođaj. Ali, meni je moja supruga rekla da je to njoj bio jedan od najtežih dana u životu“, rekao je na konferenciji za novinare Petar Petković iz „Kreni promjeni“.
„Znate kako, uvijek pođu od toga da je moglo biti i gore. Bitno je da sam živa i zdrava. A koliko je zaista, to samo njena duša zna“, objašnjava advokat, Zoran Pešić.
Ovako govore dva supruga, sada dva oca, o iskustvima sa porođaja svojih i drugih žena iz okruženja. Kažu, nijesu bila dobra. Obojica se, na svoj način, bore da se situacija promjeni.
Advokat Pešić odlučio je da ženama pomogne tako što nudi besplatne pravne savjete onima koje su se suočile sa akušerskim nasiljem. Poziva kolege da se odreknu prihoda i učine isto, jer tvrdi da su pacijenti bez zaštite.
„Moram da priznam, ljekari međusobno štite ljekare i dosta sudskih postupaka ima epilog koji nije adekvatan i dobar po pacijenta, iako je očigledno da su prava pacijenta bila ugrožena“ Zoran Pešić, kaže advokat Pešić.
Govori o tome da su bila ugrožena i prava njegove pokojne supruge Marije. Ona je ranjiva kategorija bila i kao trudnica i kao oboljela od raka, ali tvrdi da je umjesto pomoći doživjela kršenje prava i nasilje.
Petković govori o lošim uslovima, nedostatku sredstava, lošoj hrani, odnosu zaposlenih prema trudnicama i porodiljama i zajedno sa saborcima iz organizacije „Kreni promjeni“ direktoru niškog porodilišta predaje peticiju da na porođaju ženama bude omogućena besplatna pratnja.
„Naš dolazak su, nažalost, inicirali različiti primjeri akušerskog nasilja koje smo imali prilike da čujemo u posljednjih nekoliko nedelja“, navodi Dina Marković iz pokreta „Kreni promjeni“.
Od direktora su dobili podršku za peticiju. Kaže da kovid i virusi mjenjaju situaciju, ali da će prisustvo pratnje bez naknade, uz završenu obuku, biti vraćeno čim uslovi dozvole.
„Uvijek je žena zadovoljnija i srećnija i u istom trenutku može da podeli sreću sa onim ko joj je najbitniji u životu“, objašnjava direktor Ginekološko-akušerske klinike Niš Dejan Mitić.
N1: Nikada nikakvih problema nije bilo, nečega što bi se prepoznalo kao razlog da žene budu bez pratnje?
„Ne, partneri koji su htjeli da budu na porođaju svjesni su svega, prošli su školicu i nikada nijesu pravili problem. Porodilje su uvijek bile i više za saradnju kada su u pratnji supružnika“, kaže direktor Mitić.
Nikada nikakav problem, ali pratnja ipak nije moguća u većini porodilišta u Srbiji.
Zbog iskustva u porodilištima, mnogi već dolaze po savjet u advokatsku kancelariju.
„Marija je bila spremna da se bori do kraja. Ne zbog sebe, nego zbog drugih. Vjerujem da bi ona bila presrećna da ovu bitku izguramo, a ona je najveći razlog, zbog nje ja sve ovo i radim“, ističe advokat Zoran Pešić.
N1 Srbija