Period prije i poslije Covid 19 epidemije
Dr Aleksandar Zekić, infektolog
Načelnik Infektivnog odjeljenja KBC Kotor
Ljetnja sezona, ljetovanje, more i kupanje, sunčanje. Sve to zvuci lijepo, zdravo, neophodno, ali ima i druga strana medalje. To je i period crijevnih infekcija. Mikrobima koji izazivaju infekciju gastrointestinalnog trakta jako pogoduju visoke temperature, prisustvo velikih količina hrane i pića na otvorenom. To su preduslovi da mikrobi opstanu u prirodnoj sredini.
Ne želeci da ulazimo u dubinu problema zašto je to tako, a odgovor znamo, i ne želeći da analiziramo biologiju, morfologiju i strukture samih mikroba i njihovih toksina, ovdje smo pokušali prikazati samo površno podatke koji mogu imati težinu i za stručnu ali prije svega laičku, građansku javnost.
Infektivno odjeljenje KBC Kotor je mjesto i stecište svih pacijenata regije Bokokotorskog zaliva, Budve i šire, koji se ili nisu uspjeli zaliječiti u okolnim Domovima zdravlja ili nisu mogli stići do istih. Kod nas se liječe pacijenti sa teškom kliničkom slikom crijevnih infekcija, hospitalizuju se, a veliki broj se riješi u ambulantama. Osim toga, postoje infekcije crijeva koje nemaju sezonski karakter – najznačajnija među njima je Clostridijum difficile infekcija. O tom infektu u današnjoj eri bolničkih infekcija i eri neracionalne upotrebe antibiotika trebamo posebno misliti.
Znajuci činjenicu da je samo dana 13.8.2024. godine u Luku Kotor uplovilo 3 kruzera sa više od 5800 putnika, a ukupno se procjenjuje da je 1.5 milon turista na godišnjem nivou samo u Kotoru (podatak TO Kotor), gdje je gro njih u ljetnjoj sezoni od juna do septembra, onda na značaju dobija podatak o liječenju crijevnih infekcija. Crijevne infekcije su skoro pa izvjesna prijetnja turistima u ljetnjoj sezoni.
Putnički prolivi, rota i adenovirusne infekcije, salmonela, sigela, kampilobakter, jersinija, parazitarne infekcije i uz sve to clostridium difficile, predstavlja široku paletu mikroba koji mogu biti izazivači crijevnih infekcija.
Pokušali smo napraviti paralele koliko i kako je liječeno crijevnih infekcija, (uključujući i Cl.difficile infekciju), u KBC Kotor, za period prije i poslije famozne Covid 19 epidemije.
Upoređujući podatke iz protokola liječenih pacijenata hospitalno i ambulantno od strane infektologa, dobijamo sljedeći zaključak.
U 2019. godini je na Infektivnom odjeljenju KBC Kotor bilo hospitalizovano 150 pacijenata sa crijevnom infekcijom i 14 pacijenata sa infekcijom Clostridijum difficile. U istoj godini ambulantno je zbrinuto, od strane infektologa i internista, preko 400 pacijenata sa kliničkom slikom crijevne infekcije. A iste godine ambulantno je zbrinuto i uz propisanu terapiju, liječeno u kućnim uslovima tek nekoliko pacijenata sa infekcijom Clostridijum difficile.
U 2023. godini, koja se pak još nije definitivno oslobodila Covid 19 nasljeđa, hospitalno je i liječeno oko 50 pacijenata sa crijevnom infekcijom, dok je ambulantno takođe prošlo neuporedivo manje pacijenata nego 2019. godine, oko 150. Sa Cl.difficile infekcijom je hospitalizovano tek nekoliko, ali je iste 2023. godine bio veći broj pacijenata sa Cl.difficile koji su ambulantno obrađeni i predloženo kućno liječenje uz terapiju i konsultaciju epidemiologa.
Godina 2024, do 1. septembra je hospitalizovano oko 60 pacijenata a tek nekoliko sa infekcijom Cl.difficile. Ambulantno, presjek u 2024. je sličan do 1.9.2024. god kao i 2023. god.
Opšti zaključak je da su godine posle Covid 19 epidemije, za sada, donijele manje hospitalizovanih pacijenata od crijevnih infekcija a naročito od infekcije Cl.difficile. Ambulantno je takođe opao broj pregledanih u odnosu na 2019. ali je zato porastao broj ambulantno obrađenih i u kućnim uslovima liječenih pacijenata sa Cl.difficile infekcijom. Dakle, nisu morali boraviti u bolnici.
Preporuka i dobra klinička praksa upotrebe probiotika, uz naravno drugu terapiju, po protokolu, daje rezultate u borbi sa crijevnim infekcijama.
KBC Kotor, sa nekada Infektivnim odsjekom koji je sada prerastao u Infektivno odjeljenje, za sada je uspjesno odolio svim izazovima koje nosi liječenje crijevnih infekcija.
Proširivši kapacitete prostorno i kadrovski, sa dva infektologa i specijalizantom infektologije, sa 6 medicinskih sestara i higijeničarkama, stvoreni su svi preduslovi da se timski i po najnovijim protokolima izađe u susret svakom pacijentu koji je imao sumnju ili klinički evidentnu crijevnu ili bilo koju drugu infekciju. Moramo naglasiti značaj uključivanja drustvene zajednice i pojedinaca koji su u vidu donacija doprinijeli da se ambijent i uopšte kvalitet pružanja zdravstvene usluge na Infektivnom odjeljenju KBC Kotor značajno poboljša, čemu svedoče i mnoge pohvale koje dobijamo, što zvaničnim što nezvaničnim sredstvima komunikacije. Tome se mnogo radujemo a navedeno nam daje elan i snagu da budemo jos bolji i sa jos više entuzijazma.