Dok Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) upozorava da se broj infekcija koronavirusom povećava širom svijeta, u Crnoj Gori tokom ljetnje sezone primjetan je porast broja oboljelih od koronavirusa. To su za Portal RTCG potvrdili iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG) ističući da nije registrovan porast učestalosti teških formi bolesti.
Iz IJZ-a su saopštili da se od juna bilježi porast u broju laboratorijski potvrđenih infekcija SARS-CoV 2, dok se identičan trend bilježi i u toku prve polovine avgusta.
“U periodu od 1. do 15. avgusta u javnim zdravstvenim ustanovama se testiralo 2.306 osoba, od tog broja pozitivan rezultat na prisustvo SARS-CoV u uzorku je bio kod njih 442. U istom periodu je u privatnim zdravstvenim ustanovama odrađeno ispitivanje 843 uzorka, od čega je njih 261 bilo sa pozitivnim rezultatom”, istakli sui z IJZ-a.
Ukazuju da se iz iskustva stečenog tokom prethodnih godina uviđa da COVID-19 ne prati jasne sezonske obrasce kao drugi respiratorni virusi (npr. grip) koji se aktiviraju tokom pozne jeseni, zime i ranog proljeća.
“Kada je u pitanju aktivnost SARS-CoV-2 povećanje broja inficiranih može se dogoditi u bilo koje doba godine, a pojava „ljetnjih talasa“ COVID -19 se bilježila i prethodnih godina”, poručuju iz Instituta za javno zdravlje.
Upozorenje SZO: Korona se širi svijetom
Broj infekcija kovidom-19 se povećava širom svijeta i malo je vjerovatno da će uskoro opasti, a postoji rizik od pojavljivanja novih mutacija, upozorila je nedavno Svjetska zdravstvena organizacija (SZO).
”Posljednjih mjeseci, bez obzira na sezonu, mnoge zemlje su iskusile nagli porast kovid-19, uključujući i Olimpijske igre gdje je najmanje 40 sportista bilo pozitivno,“ rekla je Marija Van Kerkhove iz SZO novinarima u Ženevi.
Kako virus nastavlja da se razvija i širi, iz SZO su upozorili da raste rizik od ozbiljnijeg soja virusa koji bi ne bi mogao da bude otkriven metodama koje su do sad praktikovane ili da ne reaguje na medicinsku intervenciju.
SZO je pozivao vlade da pojačaju kampanje vakcinacije, vodeći računa da grupe sa najvećim rizikom budu vakcine najmanje jednom u 12 mjeseci.
Porast broja inficiranih, ali bez teških slučajeva
U Crnoj Gori nije registrovan porast učestalosti teških formi bolesti i pored povećanog registrovanja obolijevanja od COVID-19, kazali su nam iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore.
Međutim, oni upozoravaju da se bolest neće manifestovati na isti način kod svake osobe i da težina bolesti obično manje zavisi od varijante virusa kojom se zarazite, a više od trenutnog imunskog sistema i opšteg zdravstvenog stanja osobe koja se inficira.
“Na dan 16.08.2024. godine među pacijentima hospitalizovanim u opštim i specijalnim bolnicama, kliničko-bolničkim centrima i Kliničkom centru Crne Gore registrovano je 16 infekcija SARS-CoV 2 virusom. Takođe, prema informacijama dostavljenim IJZCG za navedeni datum, nijedan pacijent nije razvio težu kliničku formu bolesti”, navode iz IJZ-a.
Od početka godine deset smrtnih slučajeva od koronavirusa
Od januara 2024. godine, Institutu za javno zdravlje Crne Gore je prijavljeno deset smrtnih ishoda koji se dovode u vezu sa obolijevanjem od COVID-19. Od tog broja u januaru su prijavljena tri smrtna ishoda, u februaru jedan, u junu dva, u julu jedan i u avgustu tri smrtna ishoda.
“I pored toga što na osnovu informacija dostupnih Institutu za javno zdravlje Crne Gore nije registrovan porast učestalosti teških formi bolesti obaveza svih je da ostanu posvećeni tome da štite one koji su najranjiviji i kod kojih se može desiti pojava komplikacija ili smrti usljed obolijevanja od COVID-19”, napominju iz Instituta.
Kada je u pitanju imunizacija stanovništva protiv koronavirusa u Crnoj Gori, iz IJZ-a su nam kazali da je od početka godine aplicirano 119 doza vakcina protiv COVID-19. Od tog broja u januaru je aplicirano 18, februaru 15, martu 74, aprilu 7, maju tri i julu dvije vakcine.
Za sve pripadnike rizičnih grupa, kod kojih nakon infekcije SARS-CoV-om 2 može da se razvije komplikovana, teža forma bolesti ili smrt, iz IJZ-a savjetuju da budu vakcinisani u skladu sa trenutno važećim preporukama za vakcinaciju protiv COVID-19 (dostupno na: https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/web.repository/ijzcg-media/files/1705306421-2024-01-15-preporuke-o-vakcinaciji-protiv-covid-19-azurirano-15-januar-2024.pdf) naročito ukoliko do sada nisu primili nijednu dozu vakcine, ili nisu bolovali COVID-19.
U grupe pod povećanim rizikom spadaju starije odrasle osobe (uzrast ≥65 godina), mlađe odrasle osobe (uzrast 18-64 godine) sa značajnim komorbiditetima (npr. dijabetes, bolesti srca, hronične bolesti drugih sistema organa) i/ili izraženom gojaznošću, lica sa imunosupresivnim stanjima uzrasta ≥6 mjeseci (npr. osobe koje žive sa HIV-om i primaoci transplantata) kao i trudnice. Takođe, u grupu pod povećanim rizikom spadaju i zdravstveni radnici koji dolaze u kontakt sa oboljelima od COVID-19.
Portal RTCG