Mnoge trudnice se ovih dana pitaju da li je bezbjedno da idu na ljetovanje, i da li će sunčanje i kupanje u morskoj vodi uticati na njeno i bebino zdravlje? Pitali smo prim. dr Aleksandru Kostić, ginekologa-endokrinologa ima li razloga za strah.
– Savjet trudnicama je da štite samu sebe od pregrijavanja i dehidracije, jer tako štite i trudnoću, jer je beba u materici potpuno zaštićena od spoljnih faktora, osim ako ti isti ne ugrožavaju buduću majku. U svakom slučaju, poželjno je da trudnica, naravno uz dozvolu svog ginekologa, može da se opusti i uživa na mjestima koja joj prijaju i radi boljeg psihičkog stanja, tj. zadovoljstva koje joj ljetovanje pruža – objašnjava doktorka Aleksandra Kostić.
Pijte dosta tečnosti
Vodite računa o ishrani u trudnoći tokom ljetovanja, pogotovo o dovoljnom unosu tečnosti. Tokom visokih temperatura, veoma je važno da pijete dovoljno vode kako ne biste dehidrirali i kako bi vam metabolizam dobro funkcionisao.
Ona podsjeća na neka osnovna pravila kojih svi, a posebno tudnice, treba da se pridržavaju tokom ljetovanja.
– Inače, izlaganje sunca na plaži ne treba da je duže od jednog sata, a zatim se prelazi u hladovinu. Ako je moguće, noge treba da su uzdignute u ležaljci. Preporučljivo je unostiti dovoljno tečnosti, kao i svježeg voća i povrća, tj. salata. Ulazak u vodu treba da je postepen, radi adaptacije, a nakon plivanja bez forsiranja, po izlasku iz vode, zamjeniti donji dio kupaćeg kostima, jer je sa mokrim kupaćim kostimom češća vaginalna infekcija kandidom. Takođe, nije dozvoljeno ni ronjenje na većim dubinama – ističe dr Kostić.
Postoje 3 vrste UV zraka: UVA, UVB i UVC.
– Zato je neophodno imati zaštitnu kremu faktor 30 sa UVA filterima, tokom izlaganja suncu. Neophodne su i naočare za sunce i šešir velikog oboda. Takođe, ne treba ići na plažu u periodu od 10 do 16 h i za to vreme treba imati popodnevni odmor u sobi ili „debeloj“ hladovini – savjetuje dr Kostić.
Da li je u trudnoći sigurniji put avionom ili automobilom?
Iako je možda, na prvi pogled, avion bolje rješenje zbog uštede vremena i kraćeg putovanja, ovaj način putovanja se ne preporučuje, naročito tokom prva tri, odnosno posljednja tri mjeseca trudnoće. Stručnjaci kažu da je najbolje rješenje put automobilom, jer je rizik od nastanka komplikacija u odnosu na avion, dosta manji. Uprkos tome što vožnja automobilom može da bude nezgodna i neudobna za trudnice, ona je idealno rješenje jer može da se zaustavi kad god je to njoj potrebno.
I da – ponesite lepezu ili mali peškir koji možete nakvasiti vodom, kako biste mogli da se rashladite u svakom trenutku.
Još jednom podsjećamo da porazgovarate sa vašim ljekarom i ginekologom prije odlaska na letovanje, kako biste zajedno mogli da ustanovite koji lijekovi i suplementi bi vam bili od koristi u slučaju pojave određenih tegoba. Osim toga, ako se nalazite na stalnoj terapiji određenim lijekovima još prije trudnoće, bilo bi dobro da nabavite neophodne zalihe.
Kurir.rs