Tim američkih naučnika otkrio je komponentu u maslinama za koju vjeruju da može da pomogne u borbi protiv gojaznosti i dijabetesa.
Naučnici sa Univerziteta Virdžinija Teh sproveli su eksperimente na miševima koji su pokazali da linolna kisjelina iz maslina snižava šećer u krvi i čini se da pomaže u gubitku težine. Linolna kisjelina je esencijalna omega-6 masna kisjelina koja se nalazi u različitim biljnim uljima, uključujući maslinovo ulje.
Razvoj bezbjednog, jeftinog lijeka
S obzirom na to da u maslinama ipak nema dovoljno ove kisjeline, koja bi prirodno pomogla u borbi protiv pomenutih tegoba, naučnici smatraju da bi njihovo istraživanje moglo da “utre put razvoju sigurnih i jeftinih prirodnih proizvoda za kontrolu gojaznosti i dijabetesa tipa 2 kod ljudi”.
– Promjene životnog stila i mjere javnog zdravlja imaju ograničen uticaj na rastuću učestalost gojaznosti, jednog od glavnih faktora rizika za dijabetes tipa 2 – rekao je vodeći istraživač Dongmin Liu, profesor na Odsjeku za ishranu i fizičku aktivnost na Univerzitetu iz Virdžinije.
On ističe da su dostupni lijekovi protiv gojaznosti neefikasni u održavanju stečene težine, skupi i predstavljaju dugoročan rizik po zdravlje.
– Naš tim radi na razvoju bezbjednijeg, jeftinijeg i multifunkcionalnog lijeka koji bi spriječio pojavu metaboličkih poremećaja i dijabetesa tipa 2 – dodao je.
Osjetljivost na insulin
Predstavljajući rezultate istraživanja na stručnoj konferenciji u Čikagu, Lui i njegove kolege su naglasile da je kod miševa kojima je davana linolna kisjelina četiri do pet nedjelja došlo do smanjenja gojaznosti za 10,7 odsto, dok je nivo šećera u krvi i osjetljivost na insulin pala na onaj koji se “može uporediti sa zdravim, vitkim miševima”.
Mediteranska ishrana posebno je bogata maslinama i maslinovim uljem. Prema nedavno objavljenoj studiji sprovedenoj na 90.000 ispitanika, maslinovo ulje, koje se smatra zdravijom alternativom biljnim uljima i uljima od sjemena, dokazano pomaže u prevenciji kognitivnog pada.
News-medical.net / Zdravlje.kurir.rs