‘Gledanje fudbala na velikim događajima, kao što su Svjetsko prvenstvo ili Evropsko prvenstvo, praćeno je uzbuđenjem. Ali može dovesti i do bijesa – doprinoseći nastanku srčanog udara’, upozorio je kardiolog i glavni autor studije, dr Keler
Mnoge utakmice stresne su za većinu navijača, a naučnici su upozorili da gledanje fudbala zapravo može dovesti do srčanog udara, pokazaju medicinska istraživanja.
Istraživači sa Univerziteta Johanes Gutenberg analizirali su prijeme u bolnice u Njemačkoj tokom Svjetskog prvenstva u fudbalu 2014. godine u Brazilu i otkrili da su se broj slučajeva srčanog udara povećao za više od pet odsto tokom turnira.
Tokom SP 2014. bilo je još oko hiljadu hospitalizacija. Istraživači su upoređivali prijeme u bolnicu i smrti uslijed srčanog udara u četiri perioda: tokom Svjetskog prvenstva, od 12. juna do 13. jula 2014. i tokom tri perioda bez velikih fudbalskih događaja, od 12. juna do 13. jula 2013. godine. 12. do 13. jula 2015. i između 14. jula i 14. avgusta 2014. godine.
Iako u periodu od 2011. do 2015. godine nije bilo razlika u ukupnom broju oboljelih od srčanog udara u bolnicama tokom juna i jula, broj hospitalizacija je najveći u 2014. godini.
Ukupno ih je bilo 18.479 tokom 31 dana Svjetskog prvenstva – za oko hiljadu više nego sljedećeg mjeseca. Ovo je povećanje od 5,4 odsto i smatra se da je rezultat emocija koje su uzburkale fanove, što je izazvalo skokove u hormonima za zgrušavanje krvi.
Srčani udari na Svjetskom prvenstvu takođe su bili 3,7 i 2,1 odsto veći u odnosu na godinu prije i godinu poslije SP.
„Gledanje fudbala na velikim događajima, kao što su Svjetsko prvenstvo ili Evropsko prvenstvo, praćeno je uzbuđenjem. Ali može dovesti i do bijesa – doprinoseći nastanku srčanog udara“, upozorio je kardiolog i glavni autor studije, dr Karsten Keler.
On je savjetovao oprez svima sa koronarnom bolešću.
„Pokušajte da ne brinete previše, jer ste posebno tada ranjivi“, zaključio je doktor.
Portal Analitika