Pedijatar Saša Milićević ukazao je da je salmonela jedan od najčešćih uzročnika trovanja hrane kod djece i da je to jedna od onih bakterija koje se nalaze svuda oko nas.
“Najviše je ima u ljetnjem periodu, kada je hrana nedovoljno termički obrađena. Ili ako se slučajno desi, da u tom istom procesu pravljanja hrane neko ima salmonelu i na taj način napravi problem”, rekao je Milićević za Tanjug.
Pedijatar Saša Milićević ukazao je da je salmonela jedan od najčešćih uzročnika trovanja hrane kod dece i da je to jedna od onih bakterija koje se nalaze svuda oko nas.
“Najviše je ima u ljetnjem periodu, kada je hrana nedovoljno termički obrađena. Ili ako se slučajno desi, da u tom istom procesu pravljanja hrane neko ima salmonelu i na taj način napravi problem”, rekao je Milićević za Tanjug.
Kada je riječ o najčešćim simptomima trovanja kod djece, objašnjava da su to karakteristični znaci kao što su bol u stomaku, povraćanje, malaksalost, pojava dijareje.
“A za koje vrijeme će se pojaviti simptomi, zavisi od količine klica koja je unijeta, zavisi od starosti djeteta, kao i od samog zdravstvenog stanja malog pacijenta. Ako je to neki pacijent koji ima neko oboljenje, onda to ide teže ili ako je u pitanju beba”, rekao je Milićević.
Dodao je da se, srećom, organizam vrlo često sa ovakvom bakterijom izbori sam.
“Antibiotici su nekad potrebni, a nekada ne. Ljekar je taj koji će dati antibiotike. Ako su teži oblici onda je vrlo važno da se da infuzija, da bi se djetetu vratila tečnost. I salmonela ima jedan poseban problem, što hoće da da kliconoštvo. Dakle i kada se izliječi salmonela, mora se pratiti, da ne bude to dijete ili odrasla osoba kliconoša, koja može dalje da šalje tu klicu”, pojasnio je Milićević.
Kada je o kriterijumima o bolničkom liječenju riječ, naveo je da je najvažniji trenutak opasnost od dehidracije, zato što dijete koje povraća i koje ima temperaturu vrlo lako može da dehidrira.
“A veliki dio organizma djeteta čini tečnost, tako da je to osnovni parametar. Loše opšte stanje deteta, povraćanje, uporan proliv, to je znak da dijete mora da ide na bolničko liječenje gdje će dobiti infuziju, u najvećem broju slučajeva”, kazao je Milićević.
Napomenuo je da salmonela, osim što može da dovede do velikog gubitka tečnosti, do poremećaja opšteg stanja, u nekim rijetkim situacijama može da izazove i promjene u ostalim organskim sistemima, navevši primer da ukoliko probije tarijeru crijeva i iđe u krv, može da napravi sepsu, odnosno trovanje krvi, što je, kako je istakao, srećom jako rijetko.
On je roditeljima ukazao da je jako važno voditi računa o tome kako se hrana sprema, pogotovo u ljetnjem periodu, gdje se drži i dodao da je važno da osoba koja sprema hranu bude potpuno zdrava.
“Takođe treba voditi računa gdje se kupuje sladoled, gdje se kupuje meso, naročito mljeveno”, zaključio je Milićević.
Tanjug