Između 1990. i 2019. godine, broj slučajeva raka kod mladih širom svijeta porastao je za 79 posto, dok je smrtnost porasla za 28 posto
Između 1990. i 2019. godine, broj slučajeva raka kod mladih širom svijeta porastao je za 79 posto, dok je smrtnost porasla za 28 posto. SAD ima šestu najveću stopu raka s ranim početkom uz predviđanja da će još porasti do kraja decenije, piše Jutarnji list.
DeVito je pozvao službena lica u industriji i političare da zaštite narod od štetnih proizvoda, uz strožu kontrolu aditiva u hrani i veću dostupnost zdravijeg izbora.
“Želja da se ljudi zaštite od tvari koje uzrokuju rak i druge bolesti trebala bi nadilaziti stranačku pripadnost i političku motivaciju, kako bi se prevladala nastojanja industrijskog lobiranja. To je bilo moguće sa duvanom, a moguće je i sa hranom”, naveo je onkolog za STAT News.
Ranije studije pokazale su da ultraprerađena hrana u koju su dodani vještački sastojci može da promijeni crijevni mikrobiom, ošteti ćelijske zidove i uzrokuje hronične upalne bolesti, što sve skupa povećava rizik od raka.
DeVito, koji prima pacijente s gastrointestinalnim karcinomima poput debelog crijeva i želuca, tvrdi da hrana može igrati gotovo glavnu ulogu u prevenciji.
Sličan zaključak navodi i prošlogodišnja studija koja je otkrila “dosljednu značajnu povezanost između unosa ultraprerađene hrane i nekoliko vrsta raka”, uključujući rak debelog crijeva, dojke i gušterače.
Stručnjaci pozivaju da se, osim masnoćama i šećerima, više pažnje posveti i samim sastojcima. Prema njihovim analizama, većina “zdrave” hrane prepuna je vještačkih sastojaka, što ju opet svrstava u ultraprerađenu. Predlažu da se kupci drže proizvoda s manje od pet sastojaka i izbjegavaju one koje je teško izgovoriti.
Vijesti.me