Naučnici su napravili izum koji može analizirati dah korisnika i otkriti znakove bolesti. Ova maska može otkriti bolest iz daha, kažu istraživači, nada se da će uređaj poboljšati dijagnozu i praćenje stanja kao što su bolesti pluća i bubrega.
Istraživači se nadaju da će uređaj, koji može prenositi podatke u aplikaciju putem Bluetooth-a, pružiti pristupačan i jednostavan način za prikupljanje i trenutnu analizu biomarkera daha povezanih sa respiratornim i metaboličkim procesima.
Kažu da ima potencijal da poboljša napore za rano dijagnostikovanje stanja kao što su bolesti pluća i da prati uslove i podrži prilagođene planove liječenja.
– Naša tehnologija može poslužiti kao opšta platforma za analizu daha. Možemo izabrati različite senzore za određeno stanje ili fuziju senzora za različite uslove – rekao je profesor Vei Gao, viši autor istraživanja, sa Kalifornijskog instituta za tehnologiju.
– Na primjer, maska koju smo procjenili u ovom radu može istovremeno da prati stanje bubrega, kao i upalu disajnih puteva kod HOBP (hronične opstruktivne bolesti pluća) i astme.
Tim izvještava da se trenutne metode analize izdahnutog daha pacijenata suočavaju sa izazovima oko kondenzacije pare – što često zahtjeva kante za led ili hlađenje – dok se analize takvih uzoraka obično sprovode u laboratoriji.
Nasuprot tome, njihova maska je opremljena uređajem pod nazivom EBCare, koji omogućava praćenje biomarkera u pacijentovom dahu.
Istraživači su naveli da su koristili dvostruki pristup za kondenzaciju daha: ne samo da je EBCare uređaj napravljen od materijala koji lako gubi toplotu, već sadrži hidrogel koji se hladi prirodnim isparavanjem vode.
Kondenzovani dah je usmjeren ka ugrađenom senzoru koji može da otkrije prisustvo i nivoe različitih komponenti u dahu, uključujući sadržaj alkohola, pH i nivoe amonijuma i nitrita. Kondenzovani dah se zatim usmjerava na hidrogel, obezbjeđujući neprekidan izvor vode za proces isparavanja. Istraživači su prijavili nekoliko testova uređaja među zdravim dobrovoljcima, kao i onima sa stanjima kao što su astma i HOBP.
Među njihovim rezultatima otkrili su da maska može da prati promjene u koncentraciji alkohola u dahu, a samim tim i dinamiku metabolizma alkohola, kao i da prati promjene nivoa amonijuma povezane sa unosom proteina.
Potonji su, kako su rekli, ponudili neinvazivnu alternativu testovima krvi za upravljanje bubrežnim bolestima i personalizovano praćenje metabolizma proteina. Takođe su otkrili da je koncentracija nitrita u dahu veća u grupama sa upalom disajnih puteva, kao što su oni sa astmom.
– Ova maska se može nositi tokom svakodnevnih aktivnosti – danju i noću. Nudi kontinuirano, u realnom vremenu i kod kuće personalizovano praćenje zdravlja bez potrebe za kliničkim posjetama – rekao je Gao.
Uređaj je takođe jeftin, istakao je.
– Dio elektronike za višekratnu upotrebu koštaće desetine dolara, dok će dio za odlaganje koštati oko jedan dolar po uređaju.
Profesor Ijan Hol sa Univerziteta u Notingemu, koji nije bio uključen u rad, rekao je da je uređaj dobar komad inženjeringa, ali da je potreban dalji rad kako bi se pokazalo da se može koristiti za dijagnostiku i praćenje stanja.
Hol je dodao da bi se uređaj mogao pokazati korisnim u istraživanju. „
– Često prilikom procjene novog lijeka, želite da dobijete indikacije da li vaš lijek djeluje ili ne u ranoj fazi, a mnogim krajnjim tačkama koje koristimo treba dugo da se razviju.
Theguardian.com / Zdravlje.Kurir.rs