Prof. dr Bogdan Pajović
Medicinski fakultet, Univerzitet Crne Gore
Enureza je ponovljeno, nevoljno mokrenje tokom tokom dana ili noći u krevetu ili odjeći u starosnoj dobi nakon 3 ili 4 godine, kada bi dijete već trebalo kontrolisati mokrenje. Ova pojava je bezvoljno kompletno pražnjenje bešike gdje dijete nije u stanju da primijeni mehanizme kočenja mokrenja, nego kad dođe do početka mokrenja ono se nastavlja do kraja. Normalno muško dijete stiče voljnu kontrolu najduže do navršene treće godine a žensko dijete i ranije. Kod enureze se dešava da dijete ne stiče na vrijeme kontrolu mokrenja ili je steklo na vrijeme a potom iznenada dolazi do vraćanja na mokrenje po dječjem tipu. Uzroci enureze su biološki, emocionalni, socijalni i organski. Biološki uzroci odnose se na porodičnu sklonost za enurezu.
Djeca sa enurezom u 75% slučajeva imaju rođake u prvom koljenu koji su imali isti poremećaj. Emocionalni uzroci su reakcija na neugodne događaje kao što je smrt u porodici, razvod roditelja, boravak u bolnici pa čak i rođanje brata ili sestre itd. Kod ovih se događaja često javlja tkz. privremena regresija – dijete se ”vraća” u ranije razdoblje djetinjstva. Društveni uzroci odnose se na proces sticanja navike kontrole mokrenja, odnosno neprimjereni postupci djetetove okoline pri vježbanju kontrole mokrenja. Nasilni, prestrogi i netolerantni postupci poput ”dresure” će kod neke djece izazvati podsvesni protest u obliku upornog noćnog mokrenja. Organski uzroci podrazumijevaju postojanje bolesti mokraćnog sistema. Oni mogu biti: oštećenje donjeg dijela kičmene moždine, urođene melformacije genitorinarnog sistema, infekcije mokraćnih kanala i šećerna bolest.
Simptomi enureze su jasni, dijete iznenada noću dobija nagon na mokrenje koji ne može da zaustavi i dolazi do potpune i normalne mikcije u krevetu, te se dijete za vrijeme mokrenja budi. Ispitivanja ne pokazuju nikakve organske poremećaje kod djece. To su normalno razvijena djeca normalne inteligencije. Mokraća je najčešće bistra, a ukoliko je po srijedi infekcija treba preduzeti urološko ispitivanje. Ovo ispitivanje podrazumijeva uz pregled urinarnog trakta a ukoliko je potrebno i radiografsku dijagnostiku (nativni snimak te IVU).
Temeljna pravila kojih se roditelji trebaju pridržavati u liječenju enureze: Ne otkrivati dijete niti mu nametati grižnju savjesti zbog mokrenja u krevetu. Dijete se zbog toga ne smije kažnjavati, a treba takođe osigurati da ga niko zbog toga ne ponižava i sramoti. Roditelji mlađe dijece mogu zajedno s njima voditi dnevnik mokrenja te ga nagrađivati za svaku suhu noć nekom malom, simboličnom nagradom. Nakon posljednjeg obroka uzetog prije spavanja dijete ne bi smijelo piti. Dijete se treba pomokriti neposredno prije spavanja. Vježbe širenja mokraćne bešike – djetetu treba pokušati povećati razmak između mokrenja tokom dana kako bi se mokraćna bešika proširila. Buđenje tokom noći, par sati nakon što je dijete otišlo u krevet. Ukoliko gore navedeno liječenje ne daje uspjeh, posebno ako se radi o dugotrajnoj enurezi, liječenje se nastavlja alarmnim uređajem, ljekovima i psihoterapijom. Poseban alarmni uređaj tkz. ”bedweting alarm” se uključuje nakon što se počne mokrenje i tako budi dijete. Dijete spava na posebnoj podlozi koja se oglašava zvučnim signalom kada se skvasi. Ova metoda uči dijete da reaguje na punu mokraćnu bešiku, a djeluje na principu uslovnog refleksa, odnosno koordinaciji. Kako bi ovaj uređaj postigao svoju svrhu, potrebna je saradnja motivisanih roditelja i djeteta. Ovaj je uređaj najuspješniji oblik liječenja enureze.
Ljekovi koji se danas koriste su antidepresiv i sintetski antidiuretski hormon. Oba lijeka mogu biti djelotvorna, ali samo dok ih dijete uzima. Imaju i nuspojava te ih se nikako ne bi smjelo uzimati bez ljekarske preporuke i pregleda djeteta. Ovi ljekovi se koriste kada nijedna druga terapija nije pomogla i to u posebnim slučajevima, kada npr. dijete spava kod nekog drugog ili je na izletu, ekskurziju. Psihoterapija može se sprovoditi individualno ili u porodici, a preporučuje se kada dijete ima dodatne emocionalne probleme, nedostatak samopouzdanja i slabiji društveni kontakt.
S ovim problemom i njegovim rješavanjem treba biti strpljiv. Ovaj problem je dugotrajan i frustrirajući, ali se obično rješava kada dijete postaje starije. Na dugi rok je prognoza enureze povoljna jer ona u velikom broju slučajeva prestaje tokom odrastanja, odnosno, djeca je prerastaju.