Tokom prošle godine nije podnesen nijedan prigovor za korupciju u zdravstvenom sistemu, dok je za isti period zaštitnicima prava pacijenata podnijeto ukupno 2.045 prigovora. To se navodi u Izvještaju o radu i stanju u upravnim oblastima Ministarstva zdravlja za 2023. godinu.
“U toku 2023. godine zaštitnicima prava pacijenata u zdravstvenim ustanovama i Ministarstvu zdravija podnijeto je ukupno 2.045 prigovora, od cega je zaštitnicima prava pacijenata u zdravstvenim ustanovama podnijeto 1.902 prigovora, a 143 Ministarstvu zdravlja”, navodi se u Izvještaju.
Najviše prigovora zbog dužine čekanja
Prigovori koji su stigli do zaštitnika prava pacijenata najvećim dijelom odnosili su se na dužinu čekanja zdravstvenih usluga, postupak zdravstvenih radnika ili saradnika,organizacija zdravstvene službe, način plaćanja zdravstvenih usluga, kvalitet zdravstvenih usluga i ostalo.
“Ako se pogledaju podaci o prigovorima u odnosu na zdravstvene ustanove najveći broj prigovora se odnosio na Dom zdravlja Glavnog grada (819), Klinički centar Crne Gore (755), Institut za javno zdravije Crne Gore (106), Dom zdravlja Berane (44), Dom zdravlja Nikšić (32), Opštu bolnicu Bar (20) i Zavod za hitnu medicinsku pomoć (21)”, kaže se u Izvještaju.
Navedene ustanove, kako pojašnjavaju, pružaju najveći broj usluga na godišnjem nivou i proporcionalno imaju i najveći broj prigovora.
Sprovedene tri vanredne eksterne provjere
U zdravstvenim ustanovama Domu zdravlja Andrijevica, Domu zdravlja Ulcinj, Opštoj bolnici Cetinje u 2023. godini nije bilo prigovora građana.
“Ministarstvu zdravlja tokom 2023. godine podnijeto je 143 prigovora na rad zdravstvenih ustanova: od čega 34 na kvalitet zdravstvene usluge, u kategoriju ostalo 16 prigovora, na organizaciju zdravstvene službe 24, vrijeme čekanja na specijalistički pregled 15 i na ponašanje zdravstvenog radnika/ saradnik 32 prigovora”, kaže se u Izvještaju.
Ministarstvo zdravlja sprovelo je tri vanredne eksterne provjere kvaliteta stručnog rada.
Portal RTCG