„Vrlo je bitno da se dobro informišemo o proizvodu, pa stoga treba pogledati datum proizvodnje i izgled namirnice, da održavamo higijenu radnih površina i ruku, da na adekvatan način termički obradimo hranu, kao i da čuvamo hranu na adekvatan način. Laboratorije za ispitivanje bezbjednosti hrane u Crnoj Gori su: Institut za javno zdravlje, Specijalistička veterinarska laboratorija, Centar za ekotoksikološka ispitivanja, HES-Dom zdravlja Bar, Biotehnički institut i Institut za biologiju mora,“ kazala je dr Đorđević.
Jačanje kapaciteta u oblasti bezbjednosti hrane, nadzora nad bolestima koje se prenose hranom, pospješivanje saradnje i razmjene informacija između zdravstvenog, veterinarskog i poljoprivrednog sektora, prema riječima dr Đorđević, daće veliki doprinos bezbjednosti hrane u Crnoj Gori.
PET KLJUČEVA ZA SIGURNIJU HRANU „Pet ključeva za sigurniju hranu“ sadrži preporuke Svjetske zdravstvene organizacije o pravilima ponašanja i praksi pri pripremi i čuvanju hrane, koje treba primjenjivati kako bi se spriječila kontaminacija hrane i osigurala zdravstveno isprana hrana.
Preporuke Svjetske zdravstvene organizacije podrazumjevaju: 1. Održavanje čistoće 2. Odvajanje kuvane od sirove hrane 3. Potpunu termičku obradu 4. Čuvanje hrane na preporučenim temperaturama 5. Upotrebu sigurne vode i sirovih namirnica
Sandra Kavarić
Add comment