Flaširana voda koja se prodaje u prodavnicama može da sadrži 10 do 100 puta više komada plastike nego što je ranije procjenjeno, rezultati su istraživanja, koje takođe navodi da su nanočestice toliko male da se ne mogu vidjeti pod mikroskopom.
Nanoplastika je toliko mala da može da migrira kroz tkiva digestivnog trakta ili pluća u krvotok, distribuirajući potencijalno štetne sintetičke hemikalije po cijelom tijelu, kažu stručnjaci, a prenosi CNN.
Jedan litar vode u plastičnoj flaši sadrži u prosjeku 240.000 plastičnih čestica iz sedam vrsta plastike, od kojih je 90 odsto identifikovano kao nanoplastika, a ostatak kao mikroplastika, pokazala je nova studija.
Istraživači su pronašli stotine hiljada plastičnih čestica u bocama vode od jednog litra koje se prodaju u SAD, od kojih je 90% dovoljno malih da uđu u ljudski krvotok.
Tipična flaša vode od jednog litra (33 unce) sadrži u prosjeku oko 240.000 plastičnih fragmenata, prema novoj studiji. Mnogi od tih fragmenata su kroz istoriju ostali neotkriveni, utvrdili su istraživači, sugerišući da zdravstveni problemi povezani sa zagađenjem plastikom mogu biti dramatično potcjenjeni.
Recenzirana studija, objavljena u ponedjeljak u časopisu Proceedings of the National Academi of Sciences, prva je koja je procenjivala flaširanu vodu na prisustvo „nanoplastike“ — plastičnih čestica ispod 1 mikrometra koja je slična dužini ljudske dlake.
Koliko je opasna nanoplastika?
Nanoplastika predstavlja veću prijetnju po ljudsko zdravlje od mikroplastike jer je dovoljno mala da prodre u ljudske ćelije, uđe u krvotok i utiče na organe. Nanoplastika takođe može proći kroz placentu do tela nerođenih beba. Naučnici su dugo sumnjali u njihovo prisustvo u flaširanoj vodi, ali im je nedostajala tehnologija za identifikaciju pojedinačnih nanočestica.
Novo otkriće potvrđuje dugogodišnji savjet stručnjaka da se pije voda iz česme ili iz staklenih ili nerđajućih posuda kako bi se smanjila izloženost nanoplastici“, kaže Šeri Mejson, direktorka održivosti u Penn State Behrend u Pensilvaniji, koja nije bila uključena u studiju.
Da bi prevazišli taj izazov, koautori studije su izmislili novu tehniku mikroskopije, programirali algoritam zasnovan na podacima i koristili oba da analiziraju otprilike 25 boca vode od 1 litra kupljenih od tri popularna brenda u SAD. (Istraživači su odbili da preciziraju koje marke.) .
Istraživači su ciljali na sedam uobičajenih vrsta plastike, uključujući polietilen tereftalat (PET), od kojeg su napravljene mnoge boce za vodu, i poliamid, koji se često koristi u filterima za prečišćavanje vode prije nego što se flašira. Ali takođe su otkrili mnoge neidentifikovane nanočestice u vodi. Ako je bilo koja od njih takođe nanoplastika, prevalencija plastike u flaširanoj vodi mogla bi biti još veća.
Svijet proizvodi više od 450 miliona tona plastike svake godine, od kojih veliki dio na kraju završi na deponijama. Velika većina plastike se ne razgrađuje prirodno, već se vremenom raspada na manje komade. Sićušni plastični komadići se takođe rutinski odvajaju od proizvoda koji sadrže plastiku dok su u upotrebi, uključujući mnoge sintetičke tkanine.
Dok plastično zagađenje postoji svuda na Zemlji, flaširana voda je od posebnog interesa za naučnike zbog svog potencijala da unese plastične čestice u ljudsko telo. Studija objavljena 2022. godine pokazala je da je koncentracija mikroplastike u flaširanoj vodi veća nego u vodi iz česme. Izveštaj iz 2021. godine upozorava da jednostavno otvaranje i zatvaranje čepa na plastičnoj boci vode može da pusti male plastične komadiće u tečnost.
Koautori najnovije studije kažu da se njihovo istraživanje neće zaustaviti na flaširanoj vodi. Takođe planiraju da istraže nanoplastiku u uzorcima vode iz slavine i snijega prikupljenih sa zapadnog Antarktika.
Blic