U nedavnoj studiji vođenoj od strane Mayo Clinic, istraživači su otkrili da pacijenti sa B-ćelijskom akutnom limfoblastičnom leukemijom (BCP-ALL), bez Filadelfijskog hromozoma i u remisiji, imaju bolje šanse za preživljavanje uz dodatak blinatumomaba hemoterapiji.
– Ovi rezultati su ohrabrujući i postavljaju novi standard liječenja za ljude sa akutnom limfoblastičnom leukemijom koja se razvija iz nezrelih B-ćelija (BCP-ALL) – kaže Mark Litzow, hematolog u Mejo Klinici i vodeći autor studije.
Šta je blinatumomba imunoterapija?
Blinatumomab je vrsta imunoterapije koja se daje intravenski i koristi se za približavanje T-ćelija imunskog sistema leukemijskim ćelijama radi njihovog uništavanja.
Odobrena je za pacijente u remisiji koji imaju merljivu preostalu bolest (MRD), kako bi se procjenilo smanjenje rizika od povratka B-ćelijske akutne limfoblastične leukemije (BCP-ALL) nakon početnog hemoterapijskog liječenja.
Šta je pokazal studija?
- Studija je uključila 488 učesnika uzrasta od 30 do 70 godina sa B-ćelijskom akutnom limfoblastičnom leukemijom (BCP-ALL), od kojih je 224 bilo u remisiji i MRD-negativno nakon početnog hemoterapijskog tretmana.
- Ovi 224 učesnika su podjeljeni u dvije grupe; prva grupa je primala blinatumomab uz hemoterapiju, dok je druga grupa primala standardno liječenje samo hemoterapijom.
- Rezultati su pokazali da je 85 odsto učesnika koji su dobili blinatumomab uz hemoterapiju bilo živo nakon tri godine, u poređenju sa 68 odsto učesnika koji su primali samo hemoterapiju, što je standardni tretman.
– Planiramo da nastavimo sa ovim istraživanjem kako bismo smanjili potrebnu količinu hemoterapije, što bi moglo da smanji nuspojave tretmana i poboljša ukupne stope preživljavanja – rekao je dr Litzow.
Newsnetwork.mayoclinic.org / Zdravlje.Kurir.rs