Još dva slučaja malih boginja registrovana u Tuzima i Beranama
Iz UIP su naglasili da pedijatri, odnosno nadležne zdravstvene ustanove, kao i prethodnih godina, veoma rijetko dostavljaju potvrde kojima se potvrđuje da je odbijena imunizacija djeteta od strane roditelja, a bez utvrđene medicinske kontraindikacije, naročito u centralnoj i južnoj regiji.
Još dva slučaja infekcije malim boginjama registrovana su tokom protekle nedjelje u Crnoj Gori – jedan u Beranama, a drugi u Tuzima. Upoređujući ranije podatke Instituta za javno zdravlje, sa juče saopštenim, može se zaključiti da je riječ o osobama starijim od 40 godina, koje nijesu bile kompletno vakcinisane.
Iz IJZCG je saopšteno da je slučaj obolijevanja u Tuzima epidemiološki povezan sa prethodno registrovanim slučajem u Podgorici što dokazuje da je došlo do prelivanja obolijevanja među opštinama i da se epidemiološka situacija usložnjava. Novoregistrovani slučaj iz Berana nije povezan sa prethodnim slučajevima.
U proteklih pet mjeseci, od kada je registrovan prvi slučaj malih boginja, u Crnoj Gori je inficirano ukupno 25 osoba. Najveći dio čine djeca mlađa od pet godina – njih 13 i sva su bila nevakcinisana.
Prema podacima IJZCG, vakcinisano je samo 30 odsto dvogodišnjaka, koji su i najugroženiji.
Obuhvat jednom dozom MMR vakcine među predškolskom djecom u Crnoj Gori iznosi 59,7 odsto.
Među djecom rođenom 2018. godine obuhvat MMR vakcinom iznosi 83 odsto, među onom koja su rođena 2019. taj obuhvat je 76,7 odsto, a među djecom koja su 2020. godište obuhvat je 69,7 odsto. Obuhvat MMR vakcinom među djecom rođenom 2021. godine je 55,4 odsto, među onom rođenom 2022. obuhvat je 32,1 odsto, a među djecom rođenom u prvih sedam mjeseci prošle godine obuhvat iznosi 13,8 odsto.
Epidemija malih boginja je zasad proglašena u Podgorici, Budvi i Rožajama, jer su u tim opštinama utvrđene direktne transmisije. IJZCG je preporučio da se nevakcinisana djeca ne uključuju u kolektiv, kako bi se spriječila dalja obolijevanja.
Ministar zdravlja dr Vojislav Šimun je juče Pobjedi kazao da će se restriktivne mjere, odnosno ograničenje boravka nevakcinisane djece u školama i vrtićima primijeniti samo u krajnjoj nuždi.
Iako je Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti vakcinacija obavezna, kazne su jednokratne i novčane od 100 do 2.000 eura. Od vakcinisanja su oslobođena djeca ukoliko postoje medicinske kontraindikacije koje utvrđuje ljekar.
Iz Uprave za inspekcijske poslove (UIP) je Pobjedi rečeno da je tokom 2023. i 2024. godine sanitarna inspekcija imala pojačane aktivnosti koje se odnose na kontrolu poštovanja člana 27 Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.
U prošloj godini, sanitarni inspektori su podnijeli 269 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka Sudu za prekršaje i izdali 79 prekršajnih naloga protiv roditelja zbog odbijanja obavezne imunoprofilakse djece kod određenih zaraznih bolesti.
Iz UIP su naglasili da pedijatri, odnosno nadležne zdravstvene ustanove, kao i prethodnih godina, veoma rijetko dostavljaju potvrde kojima se potvrđuje da je odbijena imunizacija djeteta/ce od strane roditelja, a bez utvrđene medicinske kontraindikacije, naročito u centralnoj i južnoj regiji.
Upravi za inspekcijske poslove, odnosno zdravstveno sanitarnoj inspekciji u toku 2024. godine dostavljen je veoma mali broj potvrda od strane domova zdravlja, dok pojedini domovi zdravlja nijesu dostavili u toku godine nijednu potvrdu.
Zbog pogoršanja epidemiološke situacije u vezi sa morbilima, UIP je uputio nadležnim domovima zdravlja dopis kojim su ponovo ukazali na obavezu dostavljanja potvrda.
– Napominjemo, u toku je kontrola domova zdravlja pri kojima će sanitarni inspektori donijeti rješenja zdravstvenim ustanovama da dostave predmetne potvrde – poručili su iz Uprave za inspekcijeske poslove.
U toku 2024. godine (do 1. septembra), sanitarni inspektori su izdali 40 prekršajnih naloga u ukupnom novčanom iznosu od 4.000 eura i podnijeli nadležnim sudovima za prekršaje 108 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv roditelja koji
nijesu omogućili imunizaciju djece u skladu sa uzrastom i kalendarom imunizacije (Plav, Rožaje, Berane, Pljevlja, Cetinje, Danilovgrad i u manjem broju Bar, Ulcinj, Tuzi, Podgorica Tivat, Kolašin, Bijelo Polje, Herceg Novi).
Najmanji obuhvat u Budvi
Ministar zdravlja je Pobjedi kazao da je najmanji procenat vakcinisane djece u Budvi – 26,2 odsto osnovaca i srednjoškolaca je nevakcinisano. Više od polovine djece – 59,1 odsto, koja su rođena 2019, 2020, 2021, 2022 i 2023 – je nevakcinisano.
Zbog nepovoljne epidemiološke situacije u tom gradu, oglasio se Sud za prekšraje koji je saopštio da je tokom prošle godine obradio 57 predmeta u kojima su od strane nadležnih zdravstvenih ustanova procesuirani roditelji zbog odbijanja imunizacije djece.
Završeno je ukupno 49 predmeta ili 85 procenata, a nezavršeni predmeti su novijeg datuma, te se očekuje njihovo skorije okončanje, saopšteno je iz tog suda.
– Za ukazati je da se u okončanim predmetima mahom radi o osuđujućim odlukama, gdje prednjače novčane kazne i mjere upozorenja, dok su u svega tri slučaja roditelji oslobođeni krivice – piše u saopštenju Prekršajnog suda u Budvi.
Nepovjerenje u vakcine je direktna posljedica uticaja antivakserskog lobija, koji uglavnom širi uticaj putem društvenih mreža. Dovođenje MMR vakcine u vezu sa autizmom je smanjilo obuhvat u cijelom svijetu, usljed čega su počele da se javljaju epidemije. Naučnih dokaza da MMR vakcina izaziva autizam – nema.