MIKROBIOM crijeva ima ključnu ulogu u bolestima pluća, odnosno u razvoju hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP), saopštili su naučnici sa Centenary Institute pri University of Technology Sydney i istraživači sa Hunter Medical Research Institute.
Ovo saznanje, po riječima istraživača, otvara put novim terapijskim tretmanima, a rezultati su objavljeni u časopisu Gut.
Hronična bolest pluća, koju karakteriše otežano disanje, uzrokovana je dugotrajnim udisanjem dima cigarete ili izlaganjem zagađenju iz vazduha ili drugim toksičnim jedinjenjima. Spada u treći vodeći uzrok smrti u svijetu.
Ključna otkrića studije uključuju identifikaciju različitih crevnih bakterija koje se dovode u vezu sa hroničnom opstruktivnom bolešću pluća i potencijalnu efikasnost prenosa fekalne mikrobiote kao tretmana. Studija je takođe pokazala poboljšane ishode za pacijente sa hroničnom opstruktivnom bolešću pluća kroz nutritivne intervencije prilagođene mikroorganizmima koji se nalaze u crijevima.
– Crijeva su domaćini najvećem i najraznovrsnijem mikrobiomu u tijelu koji, u zavisnosti od svog sastava, može ili da izazove ili da spriječi upalu, uključujući i pluća – naglasio je profesor Fil Hansbro, jedan od vođa studije i direktor Centenary UTS Centre for Inflammation. – Uspjeli smo da identifikujemo specifične bakterije crijeva koje imaju veze sa razvojem HOBP u laboratorijskim miševima, potvrđujući složenu interakciju između gastrointestinalnog mikrobioma, upale i bolesti pluća.
Profesor Hansbro je dodao da je studija takođe pokazala potencijalnu efikasnost prenosa fekalne mikrobiote u liječenju hronične opstruktivne bolesti pluća.
Novosti.rs