Udruženje roditelja djece sa dijabetesom Beta iniciraće sastanak sa predstavnicima Ministarstva socijalnog staranja, porodice i demografije kako bi ukazali na probleme sa kojima se suočavaju
Jedna od važnih stavki u borbi sa ovom bolešću jeste hrana, koja mora biti prilagođena djetetu s dijabetesom. Takva ishrana je veoma skupa za prosječnu porodicu u Crnoj Gori. Jedan dio djece s dijabetesom, kao udruženu bolest ima i celijakiju, koja višestruko povećava troškove ishrane. Takođe, ne smijemo zanemariti i činjenicu da većina majki, nakon što dijete dobije dijabetes, napušta posao i porodica ostaje bez jedne plate – rekao je Gulić
Udruženje roditelja djece sa dijabetesom Beta iniciraće sastanak sa predstavnicima Ministarstva socijalnog staranja porodice i demografije, sa ciljem da se pronađe zakonsko rješenje kako bi se djeci sa dijagnozom dijabetes tip 1 omogućilo pravo na inkluzivni dodatak.
Dr Nebojša Gulić, predsjednik Udruženja Beta, smatra da Crna Gora po ugledu na brojne zemlje iz regiona, u skladu sa ekonomskim mogućnostima, treba da obezbijedi jednu vrstu novčane pomoći ovoj djeci, u vidu ostvarivanja prava na ličnu invalidninu ili tuđu njegu, što bi bio veoma značajan pokazatelj da roditelji nijesu sami i da država brine o njima.
– Nikako ne smijemo zanemariti činjenicu da većina majki, nakon što dijete dobije dijabetes, napušta posao i porodica ostaje bez jedne plate. Takođe, ni to da je u borbi sa ovom bolešću jedan od najvažnijih činilaca hrana, koja mora biti prilagođena djetetu s dijabetesom. Takva ishrana je veoma skupa za prosječnu porodicu u Crnoj Gori. Jedan dio djece s dijabetesom, kao udruženu bolest ima i celijakiju, koja višestruko povećava troškove ishrane – kaže Gulić.
Dodaje da je u Crnoj Gori oblast koja se tiče zaštite i pomoći roditeljima djece sa dijabetesom prilično neregulisana, za razliku od susjedne Hrvatske.
– Kod nas jedan roditelj djeteta s dijabetesom, ima pravo na rad s pola radnog vremena do treće godine djeteta. Teško je očekivati da će dijete od pet ili sedam godina dati samo sebi insulin, izračunati ugljene hidrate u obroku i dozu insulina za taj obrok. U Hrvatskoj, jedan roditelj djeteta s dijabetesom ima pravo na rad s polovinom radnog vremena do 16. godine djeteta – pojašnjava Gulić.
Upoređujći našu zemlju sa Hrvatskom, ističe da su roditelji djece sa dijabetesom u Crnoj Gori u nezavidnom položaju, te da bi za ovu djecu trebalo da postoji zakonski regulisana novčana pomoć u vidu inkluzivnog dodatka kao što je to slučaj sa brojnim državama u regionu i šire.
– Borićemo se da se i kod nas u Crnoj Gori to pravo ostvari. Recimo, dijete s dijabetesom u Hrvatskoj ima pravo na inkluzivni dodatak, to je spoj lične invalidnine, dodatka za tuđu njegu i pomoć, dječjeg dodatka i naknade za zaposlenje. Time se, bar dijelom, pruži pomoć velikim troškovima svake porodice, koja ima dijete s dijabetesom – kaže dr Nebojša Gulić.
On ističe da dijabetes tip 1 zahtijeva višestruke doze insulina, koje se prilagođavaju trenutnoj vrijednosti šećera i obroku koji se planira uzeti. U pitanju je hronično i neizlječivo stanje, koje zahtijeva svakodnevno balansiranje insulina, hrane i fizičke aktivnosti. Stanje gdje se 24 sata dnevo, sedam dana u nedjelji bori s visokim šećerima, koji mogu dovesti do trajnih oštećenja i niskim šećera koji mogu trenutno ugroziti život djeteta.
– Zbog svega navedenog ovim putem apelovao bih na Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije da odvoji vrijeme za sastanak s Udruženjem roditelja djece oboljele od dijabetesa, da bi se razmotrili svakodnevni problemi djece s dijabetesom. Naknada koju primaju djeca s dijabetesom u raznim državama prilagođena je ekonomskim mogućnostima te države i kolika god bila, jedan je od pokazatelja da roditelji nijesu sami i da država brine za njih – zaključio je dr Gulić.
Refundacija senzora Libre do kraja 2025.
Nebojša Gulić kaže da je posebno ponosan na činjenicu da su zajedničkim snagama uz pomoć Fonda za zdravstveno osiguranje i Ministarstva zdravlja uspjeli da produže refundaciju senzora Libre do kraja 2025. godine.
Roditelji djece sa dijabetesom su makar sa te strane odahnuli. Velika stvar za sve nas je i što je ministar zdravlja Vojislav Šimun obećao da će se lično založiti za dolazak Libre senzora u Crnu Goru. Pored Fonda i Ministarstva, moramo se zahvaliti i redakciji Pobjede, koja nas je podržala u ostvarivanju ovog medicinskog sredstva, koje je svojom jednostavnošću, preciznošću i pouzdanošću, olakšalo svakodnevnu borbu roditelja i djece s dijabetesom – istakao je Gulić.
Podsjećamo, proteklog mjeseca veliki broj roditelja djece sa dijabetesom negodovao je nakon što su od ljekara dobili vijest da postoji mogućnost da se od Nove godine ukine refundacija za senzore Libre, već da će morati da pređu na kineski Medtrum. Tom prilikom veliki broj roditelja u razgovoru za Pobjedu najavio je i pokretanje peticije ukoliko dođe do prekida refundacije senzora Libre.
Istakli su da im se na ovaj način uskraćuje pravo na izbor senzora, koji se pokazao najdjelotvornijim u dugogodišnjoj praksi korišćenja.
Pobjeda.me