Poslanički Klub Demokratske Crne Gore predao je u proceduru Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, kojim se predlaže povećanje naknade za prvorođeno dijete sa 900 na 1000 eura ali i progresivni model, kojim bi se u zavisnosti od broja djece ta naknada uvećavala.
„Uvodimo jednu novinu – progresivan model kojim će naknada za drugorođeno dijete iznositi 1500 eura, trećerođeno 2000 eura, četvrtorođeno i svako sljedeće 2500 eura„, naveo je poslanik Demokrata u Skupštini Crne Gore Momčilo Leković, koji je istakao da bi se, prema predlogu, za primaoce materijalnog obezbjeđenja, ovi iznosi uvećavali za 100 eura.
„Ovakav model podrške, koji je novina ima za cilj olakšavanje finansijskog tereta porodicama s više djece. Takođe, želimo stvoriti okruženje u kojem svako dijete ima jednake šanse za zdrav razvoj i pristup osnovnim potrebama. Porodica je osnovna ćelija društva, pa je razvoj zdravog društva neophodno razvijati odnosno unapređivati upravo ovim mjerama“, ukazao je Leković.
Ove odbredbe, ukoliko se usvoje, primjenjivale bi se od 1. januara 2024. godine.
„Prema saopštenju Uprave za statistiku Cme Gore – MONSTAT-a broj novorođene djece najniži je u posljednjih više od 70 godina i u 2023. godini iznosi 7002, što je kao što rekosmo najniži ikada zabilježeni natalitet.“Prema saopštenju Uprave za statistiku Cme Gore – MONSTAT-a broj novorođene djece najniži je u posljednjih više od 70 godina i u 2023. godini iznosi 7002, što je kao što rekosmo najniži ikada zabilježeni natalitet. „Bijela kuga“, prisutna je u 16 opština gdje je zabilježen negativan prirodni priraštaj. Najviše ih je na sjeveru Crne Gore koji decenijama pati od depopulacije, ali negativni saldo bilježe i opštine u južnoj i u centralnoj regiji – Herceg Novi, Cetinje, Danilovgrad i Nikšić. Najgori saldo u apsolutnim brojkama bilježe Pljevlja i Nikšić -259 i -165, dok je najveći prirodni priraštaj zabilježen u Podgorici i Budvi – 978 i 188. Prema podacima u januaru 2024. godine bilo je 617 živorođenih, umrlih 655, što znači da je prirodni priraštaj na počeku ove godine iznosio -38„, stoji u predlogu u koji je Primorski portal imao uvid.
Podnesenim predlogom zakona predloženo povećanje jednokratne naknade za novorođeno dijete i to prvorođeno, drugorođeno, trećerođeno, četvrtorođeno i svako sljedeće.
„To predstavlja konkretnu mjeru koja treba da doprinese poboljšanju materijalnih uslova za pokrivanje osnovnih životnih troškova svakog novorođenog djeteta, kao novog člana našeg društva. Stoga navedeni razlozi potvrđuju opravdanost povećanja iznosa jednokratne naknade za novorođeno dijete„, naveli su podnosioci predloga.
Na godišnjem nivou, za isplatu navedene naknade, neophodno je obezbijediti dodatna sredstva u iznosu od 3,5 miliona eura.
Primorski portal