Ministarstvo zdravlja saopštilo da su iz oblasti transplantacije organa inicirali saradnju sa četiri zemlje, pacijenti u nadi
Ministarstvo zdravlja priprema memorandum o saradnji sa VMA u Beogradu, koji podrazumijeva da će se transplantacije organa raditi u KCCG od strane ljekara VMA, a edukovaće se i crnogorski kadar. Uslađuje se i Protokol o saradnji Nacionalnim centrom za transplantaciju organa Italije, a dostavljen je i nacrt memoranduma o saradnji između KCCG i Kliničko- bolničkog centra ,,Rebro“ u Zagrebu
Ministarstvo zdravlja iniciralo je saradnju u oblasti transplantacije organa sa zdravstvenim ustanovama u Bjelorusiji, Srbiji, Hrvatskoj i Italiji, rečeno je Pobjedi iz tog resora.
Nedavno smo pisali da je delegacija Crne Gore bila u Minsku, u Bjelorusiji, gdje se očekuje da pregovore o kadaveričnoj transplantaciji bubrega sa tamošnjom klinikom privedu kraju. Pojedini pacijenti su to pohvalili, ali su nam kazali tada da su nezadovoljni dijelom gdje se predviđa da mogu da se obave transplantacije za pet pacijenata godišnje, a da je njih na listi oko 60. Poručili su zato da se nadaju saradnji i sa nekim drugim inostranim zdravstvenim ustanovama.
– Možemo reći da pregovori idu u dobrom pravcu i da očekujemo da ubrzo budu uspješno okončani. Broj pacijenata na godišnjem nivou je nešto što zavisi od više okolnosti, a svakako zavisi i od broja bjeloruskih pacijenata, s obzirom na to da oni, shodno Istanbulskoj konvenciji, imaju prednost u odnosu na strane državljane. Važno je istaći da će Crna Gora imati najbolje uslove kada je riječ o stranim državljanima, jer je dosadašnja praksa da se istima obave najviše tri transplantacije godišnje – kažu iz Ministarstva.
Dodaju da se svakako moraju poštovati odluke državnih organa Bjelorusije, s obzirom na to da su pokazali veliko razumijevanje i spremni da inostrane pacijente stave na liste čekanja i tretiraju ih kao svoje državljane.
– Pacijenti će biti upućeni na pretrage u navedenoj klinici, pa će timovi ljekara donijeti odluku, u skladu sa važećim medicinskim standardima i doktrinama – navode iz resora kojim rukovodi ministar Vojislav Šimun.
Kažu da, takođe, pripremaju memorandum o saradnji sa VMA koji će podrazumijevati saradnju u oblasti transplantacione medicine na način obavljanja transplantacije organa u KCCG od strane ljekara VMA i edukacije kadra Crne Gore za obavljanje postupaka transplantacije organa. U fazi je usklađivanja, prema njihovim riječima, i Protokol o saradnji u oblasti transplantacione medicine sa CNT-om, Nacionalnim centrom za transplantaciju organa Italije, koji će podrazumijevati vođenje i podršku kroz proces razvijanja transplantacionog programa u Crnoj Gori, edukaciju kadra, kao i stavljanje na italijansku listu čekanja za transplantaciju jetre djece iz Crne Gore od kadaveričnog donora i ostale vidove podrške u razvoju transplantacione medicine.
– Pored toga, nacrt memoranduma o saradnji između KCCG i Kliničko- bolničkog centra ,,Rebro“ u Zagrebu je dostavljen drugoj strani, a po njihovom zahtjevu delegirane su i kontakt osobe, kao predstavnici Crne Gore, za usklađivanje teksta memoranduma, koji bi podrazumijevao podršku kroz program transplantacije organa, edukaciju kadra i obavljanje postupaka transplantacije organa – naveli su iz Ministarstva.
Delegacija naše države pošla je u Bjelorusiju nakon što su pacijenti u Podgorici organizovali proteste i zatražili od nadležnih da im omoguće da tamo obave transplantaciju bubrega o trošku države. Pojedini su tada zaprijetili i da će odbiti dijalizu, čime bi ugrozili svoj život. Pacijentkinja Tanja Stanojević pričala je da se doktori svakog dana bore za njihove živote, da su ugroženi. Ona je pet godina na dijalizi. Iznosila je detalje teške borbe za život, ističući da joj je prije neki dan pritisak bio 40/30. Nadaju se da će im život biti spašen kada se finalizuje saradnja sa klinikom u Bjelorusiji.
Pacijenti očekuju da uskoro budu pozvani na prvi pregled, gdje će se ustanoviti u kakvom su stanju, a onda, ako bude sve u redu, čekaju drugi poziv – kada bude pronađen adekvatan bubreg za njih. Stanojević je pričala da se nekada to dogodi za nedjelju dana, mjesec, pola godine, te da sve to zavisi od krvne grupe, koliko je učestala ili nije.
Stručna javnost kritikuje donosioce odluka što je godinama stopiran program razvoja transplantacije organa. Zaštitnik ljudskih prava i sloboda je konstatovao u izvještaju o radu za prošlu godinu da to nije dobro i pozvao je nadležne na hitnu reakciju.
Nedavno smo pisali i o pacijentu Feridu Skenderoviću koji je prošao kroz transplantaciju bubrega u Turskoj. Donor je bio njegov brat, a postupak je finansiran o privatnom trošku. Preuzeli su sve u svoje ruke kako bi mu spasili život, jer, kako nam je tada ispričao Skenderović, ako to ne uradite, kada vas u Crnoj Gori priključe na aparat za dijalizu, ostajete tamo vezani i zaboravljeni.
Iz Ministarstva zdravlja su najavili da će unaprijediti stanje.
Pobjeda / Portal Analitika