Crna Gora je zemlja sa visokom zastupljenošću odraslih osoba oboljelih od dijabetesa. Doktor Aleksandar Đogo ukazuje da se u budućnosti očekuje rast oboljeli ukoliko se ne posvetimo zdravijim životnim navikama.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje zbog dijabetesa prošle, 2023. godine, ljekarima u domovima zdravlje se obratilo 27.675 osoba. Endokrinolog dr Aleksandar Đogo u emisiji “Lice Podgorice” ukazao je da je dijabetes bolest koja svake godine uzima sve veći danak, ali da ukoliko se vodi računa o ishrani, fizičkim aktivnostima i terapijama, on se može da se “drži pod kontrolom”.
„Ukoliko pribjegavamo zdravijim životnim navikama, ta uslovno rečeno loša genetaika ne mora da se eksprimuje u kliničkom smislu. Međutim, ukoliko ne vodimo računa i idemo na te nezdrave stilove života koji su na žalost ztastupljeni zbog načina života koji mi vodimo onda zaista dolazi do ekspresije dijabetesa kao pojave i moguče pojave njegovih komplikaicja, a koje često imaju fatalni ishod“, kazao je Đogo.
Fizička aktivnost, više sna, odlazak na spavanje do 22 sata i raznovrsna ishrana su preporuke endokrinologa dr Đoga.
„U principu to bi bile integralne žitarice, bijelo meso, načini pripremanja hrane koji podrazumijevaju kuvanje ili pečenje, odnosno vrlo specifičnu termičku obradu dozvoljene manje ili više, što se može vidjeti sa nutricionistom bez malo gotovo sve vrste voća i povrća u nekim ograničenim i preporučenim količinama, pa i mlijeko i mliječni proizvodi u određenim vidovima“, istakao je Đogo.
Crnogorski Registar šećerne bolesti prikuplja podatke od 2013. godine, a prema dostupnim informacijama preko 90 odsto oboljelih boluje od dijabetesa tipa 2.
CdM