U domovima zdravlja slab odziv za vakcinaciju djece protiv sezonskog gripa
Godinama unazad, iako se vakcinacija protiv sezonskog gripa preporučuje svoj djeci, posebno onoj sa hroničnim oboljenjima, mali je broj roditelja koji tim povodom dolaze kod izabranog pedijatra, kazao je Pobjedi dr Šućuri Hodžić, specijalista pedijatrije. On je kao mogući razlog naveo da roditelji misle da se simptomi gripa lakše prevazilaze u dječjem dobu i da neće doći do većih komplikacija.
– Preporučljivo je da se vakcinišu djeca starija od šest mjeseci do pet godina sa hroničnim oboljenjima respiratornog sistema, kardiovaskularnog sistema, bolesti bubrega, metaboličkim bolestima, smanjenom funkcijom imunološkog sistema i djeca koja imaju transplantirane organe ili ćelije. Svakako i ostala djeca treba da se vakcinišu – savjet je dr Hodžića.
Dodaje da je kod zdrave djece sa kompetentnim imunim sistemom organizam svakako ,,opremljen“ i sposoban da se izbori s infekcijom, dok kod djece sa hroničnim oboljenjima može doći i do ozbiljnijih komplikacija u vidu upale pluća.
– Prednost vakcinacije svakako je smanjeno širenje oboljevanja među djecom predškolskog uzrasta, koja su najviše u kontaktu jer borave u kolektivu. Roditelji treba da omoguće vakcinaciju djece preko svog izabranog pedijatra. Oni čija djeca imaju hronična oboljenja ili spadaju u vulnerabilnu kategoriju upoznati su sa mogućim rizicima u slučaju da se dijete ne vakciniše, tako da redovno vakcinišu djecu svakom vakcinom, pa i vakcinom protiv gripa – kazao je naš sagovornik.
Dodaje da vakcinacija protiv sezonskog grupa ne nosi kontraindikacije.
– Osim uobičajenih reakcija kao što su temperatura, blagi otok na mjestu davanja vakcine, nijesu zabilježene teže reakcije nakon davanja vakcine. Vakcinu ne smiju primiti osobe koje su imale teške alergijske reakcije na ranije doze vakcina, odnosno na bilo koji sastojak vakcine. U slučaju da osoba koja treba da se vakciniše trenutno ima neku akutnu bolest sa ili bez visoke tjelesne temperature, vakcinacija će se odložiti do oporavka. Vаkcinа prоtiv gripа mоžе sе dаti istоvrеmеnо sа drugim vakcinama (vakcina protiv COVID-19 ili sa vakcinama iz redovnog kalendara) pri čеmu sе vаkcinе dајu u rаzličitе еkstrеmitеtе – pojašnjava dr Hodžić.
Kako kaže, jedini prirodni izvor infekcije je zaražena osoba. Kao kapljična infekcija, grip se brzo prenosi i eksplozivno širi među ljudima.
– Virus se prenosi direktnim dodirom ili kapljičnim putem, kao i upotrebom inficiranih predmeta. Osnovna higijena i adekvatno pranje ruku, kao i ostale mjere samozaštite svakako utiču na širenje virusa i ako se adekvatno koriste uz vakcinaciju protiv virusa gripe to predstavlja dobru kombinaciju da se očuva zdravlje čitave zajednice – rekao je naš sagovornik.
Pojašnjava da grip obično počinje bez respiratornih simptoma, a nakon dan-dva pojavljuju se izražen bol u grlu, zapušen nos, suvi nadražajni kašalj, promuklost. Temperatura obično ostaje povišena četiri do šest dana. Oporavak je relativno spor i dug. Kašalj, umor, malaksalost, slab apetit i slične tegobe mogu potrajati i nekoliko nedjelja.
– Obično se manifestuje simptomima kao što su povišena temperatura, umor, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima. Pacijenti osjećaju potpunu klonulost i nemoć, mučninu i gubitak apetita, pospanost, smetenost ili dezorijentisanost. Temperatura može biti izrazito visoka, često i do 40° C, naročito u prva tri dana gripa. Povraćanje i proliv nijesu rijetke pojave, posebno kod male djece – kazao je dr Hodžić.
Dodaje da je jedna od ozbiljnijih ranih komplikacija gripa upala pluća.
Pedijatra treba posjetiti svako dijete koje boluje od hronične bolesti koja je pritom trenutno pod akutnom infekcijom, kao i svako dijete koje je febrilno i lošeg opšteg stanja sa smanjenim apetitom i poremećenog senzorijuma (koje je pospano, malaksalo, adinamično) – zaključio je dr Šućuri Hodžić.
Pobjeda.me