Gojaznost je postojani problem u Sjedinjenim Državama, ali se broj osoba sa teškom gojaznošću – posebno žena – povećao u odnosu na prethodnu deceniju, pokazalo je novo vladino istraživanje.
Stopa gojaznosti u SAD iznosi oko 40%, prema studiji koja je sprovedena na oko 6.000 osoba u periodu od 2021. do 2023. godine.
Skoro svaki deseti ispitanik je imao tešku gojazanost, ustanovili su američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC). Teška gojaznost se skoro dva puta više pojavljuje kod žena nego kod muškaraca.
Ukupna stopa gojaznosti je, po svemu sudeći, opala u odnosu na studiju rađenu između 2017. i 2020, ali se promjena ne smatra statistički značajnom, budući da su brojke dovoljno male da postoji matematička šansa da stopa nije zaista opala.
Najvažnije otkriće je da rezultati pokazuju da se ukupna stopa gojaznosti u SAD nije značajno povećala u posljednjih deset godina, iako se stopa teške gojaznosti povećala sa skoro 8% iz studije obavljene 2013-2014, na skoro 10% koliko je konstatovano u najnovijem istraživanju. Prije toga, gojaznost je naglo rasla u SAD od 1990-ih, pokazuju federalne studije.
Merila gojaznosti i teške gojaznosti određuju se na osnovu indeksa telesne mase (BMI), što je kalkulacija zasnovana na visini i težini.
Za ljude čiji je BMI 30 ili veći od toga smatraju se gojaznim, a oni sa indeksom od 40 ili višim imaju tešku gojaznost. Smatra se da indeks tjelesne mase kao mjerilo ima manjkavosti, ali ga ipak i dalje masovno koriste ljekari prilikom procjenjivanja gojaznosti.