U zdravstvenom prosvjećivanju stanovništva festivali zdravlja i druga slična dešavanja imaju ogroman značaj, kazala je predsjednica Organizacionog odbora Festivala zdravlja Beograd dr Mirjana Mićović na Medical konferenciji, koja je nedavno održana u Budvi.
“Već 15 godina Festival zdravlja u Beogradu namasovnija je manifestacija te vrste u regionu, pa i šire. Ilustrativan je podatak da je predavanja minulih godina slušalo preko 500 000 posjetilaca. Festival znatno doprinosi edukaciji građana o važnosti zdravih stilova života i promociji zdravlja. Po ugledu na beogradski, organizuju se festivali u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. Građani su u prilici da od priznatih ljekara čuju savjete o ishrani, fizičkoj aktivnosti, štetnom uticaju alkohola, duvana, droga, sunčevog zračenja…”, navela je Mićović.
Kako je rekla, oni imaju mogućnost da pitaju, da provjere sluh, krvni pritisak, šećer, da se testiraju na demenciju i odrade brojne druge pretrage.
“Posebno smo ponosni što mogu da obave razne preventivne preglede.Tako je, na primer, na prošlogodišnjem jesenjem Festivalu u Beogradu uradjeno 100 ultrazvučnih pregleda koljena, 250 pregleda trbušne aorte, te preko 300 neuroloških pregleda, nakon kojih je 18 osoba hitno upućeno u Specijalnu bolnicu “Sveti Sava”, čiji su ih doktori pregledali.To je samo dio bogate ponude Festivala zdravlja iz koje izdvajam i revijalne edukativne programe, koje organizuju sportski klubovi, baletski centri, horovi i razna druga udruzenja”, rekla je Mićović.
U fokusu Festivala je borba protiv hroničnih nezaraznih bolesti od kojih se najčešće obolijeva i umire, i globalno, i kod nas.
“Uvođenjem promjena u život i redukcijom faktora rizika, u ogromnom broju slučajeva, mogu se spriječiti. Radna grupa Festivala za borbu protiv tih bolesti, koju čine eminentni stručnjaci, napisala je Vodič za zdravije stilove života. Oni su dobro proučili nova saznanja iz medicine i javnog zdravlja”, istakla je Mićović.
Dobro su, kaže ona, analizirali što da savjetuju pacijentima, a da ne bude naređenje, već dogovor.
“Posljednjih godina, kroz projekat “Teži ravnoteži”, shvatili smo da moramo da nadjemo zlatnu sredinu i za one pacijente koji ne mogu da se odviknu od loših navika. Moramo da pomognemo da se smanje posljedice po njihovo zdravlje, ali i zdravlje njihove okoline. Zato se Vodič zove za zdravije stilove života, a ne za zdrave stilove”, istakla je Mićović.
Pravilan način ishrane, umjerena fizička aktivnost, kvalitetan san, odsustvo stresa, izbjegavanje šećera i alkohola, prestanak pušenja cigareta, prelazak na manje rizične alternative, samo su neke od mjera koje, kako kaže, pomažu u prevenciji najčešćih hroničnih nezaraznih bolesti: kardiovaskularnih, malignih, plućnih i dijabetesa.
“Ljekari često imaju neadekvatan pristup pacijentima i zahtijevaju od njih nultu toleranciju na nešto, na neku hranu, piće ili cigarete. Dešava se da to izazove kontraefekat i pacijent više ne dolazi kod tog ljekara ili nema dovoljno snage da ispoštuje preporuke. Zato je ponekad bolje primijeniti Koncept smanjenja štete o kojem u Vodiču piše psihijatar Igor Pantić. Taj Koncept se odavno primjenjuje u borbi protiv narkomanije, i u svijetu, i kod nas. Može se primijeniti i u borbi protiv nepravilne ishrane. Primjera radi, zasladjivači, kao što je stevija, dobra su zamjena za šećer. Može se koristiti u borbi protiv alkoholizma ili pušenja, upotrebom bezdimnih proizvoda. Važno je da se taj model primjenjuje na onima koji imaju negativne obrasce ponašanja, kod kojih ne postoji volja ili snaga da se promijene”, ukazala je dr Mićović.
Organizatori beogradskog Festivala zdravlja, koje čine brojni ljekari i novinari, u partnerstvu sa nadležnim institucijama, pokrenuli su i obnavljanje savjetovališta za odvikavanje od pušenja u svim domovima zdravlja, inicirali uvodjenje zdravstvenog vaspitanja u školske programe, a više od 300 besplatnih stručnih skupova akreditovano je za kontinuiranu medicinsku edukaciju.
Prema riječima Mićovic, u partnerstvu sa Ministarstvom zdravlja, Ministarstvom privrede i Privrednom komorom Srbije, uticali su na neke poznate fabrike keksa i bezalkoholnih slatkih napitaka, da u tim proizvodima smanje količinu šećera ili ga zamijene zasladjivačem.
Isto tako, postigli su da određeni proizvođači smanje količinu soli u štapićima i čipsu.
Budući da ih djeca i mladi često konzumiraju, to su veoma važne mjere za očuvanje njihovog zdravlja.
Mićović veoma se raduje zbog saradnje sa predstavnicima časopisa Medical, koji kod nas organizuje stručne skupove i dogadjaje otvorene za građane.
Portal RTCG