Trudničko, porodiljsko, dječiji dodatak, jednokratne i dugoročne pomoći – svaka porodica koja dobije dijete u Srbiji suočava se sa širokom paletom novih pojmova i uslova koji mogu da im otežaju ili olakšaju roditeljstvo.
U lavirintu pravnih začkoljica i pravila sa zvjezdicom, mnoge majke i očevi često nisu ni dovoljno informisani kako da ostvare sopstvena prava.
Tako je primjer porodice Gaćeša iz Beograda, koji su imali jedno dijete, a potom dobili četvorke, i uz njih nove materijalne izazove, pokrenuo lavinu pitanja na koje sve finansijske pomoći roditelji imaju pravo u Srbiji.
Tamara i Dejan Bogdanović dobili su, kako kažu, „samo jedno dijete, ali je situacija u kući ipak bila alarmantna”.
„Svi ti kažu da možeš da se prijaviš za mnoge pomoći i novac”, kaže Tamara za BBC.
„Ipak, kada se detaljno raspitaš i staviš na papir i sve prihode od države, ali i mnoge troškove, za pelene, opremu za bebe, dohranu, fizijatra i mnoge druge stavke – vidiš da taj novac brzo ispari.”
Regulativa se prilično promjenila od 2018. godine, kada je usvojen Zakon o finansijskoj pomoći porodici sa djecom, pa su gotovo sva davanja propisana upravo ovim pravnim aktom.
„Mnogi roditelji ne mogu da se snađu na početku, ali se ipak brzo informišu o tome šta im sleduje”, kaže Jasmina Mihnjak, vlasnica portala Bebac.
„Osnovni utisak je da je država povećavanjem jednokratnih davanja doprinjela zagovaranju rađanja, ali izostaje dugoročna podrška u kasnijem dječijem dobu”, kaže ona za BBC.
Treba imati u vidu da, pored države, pomoć stiže i od pojedinih lokalnih samouprava, pa je bitno da se porodice informišu šta dodatno mogu da dobiju i od grada ili opštine u kojima žive, piše ovaj portal o roditeljstvu.
Roditeljski dodatak
Ovo je jednokratna pomoć koju dobijaju svi roditelji u Srbiji po rođenju djeteta, stoji u zakonu o Finansijskoj pomoći porodici sa djecom.
Roditelji će za prvo dijete dobiti 300.000 dinara jednokratno, a upravo ovaj iznos dobila je porodica Bogdanović.
„Krevetac i nosiljku za bebu smo platili po 10.000 dinara, a pult za presvlačenje i dušek za krevet su bili oko 2.500 dinara svaki”, kaže Tamara.
Porodica je odmah po dobijanju djeteta morala da kupi i kolica za bebe, za koja su izdvojili 45.000 dinara, dok je sjedište za automobil bilo oko 11.000 dinara.
Na spisku obaveznih troškova je i kadica za kupanje od 2.500 dinara i jastuk za dojenje od 4.500 dinara.
Za pelene su odmah dali oko 2.500 dinara za mjesec dana, a kupili su i mjesečnu zalihu dohrane, jer Tamara nije imala dovoljno mlijeka.
„Za tri dana smo potrošili 100.000 dinara”, kaže Tamara.
Ništa od toga nije bilo luksuz, dodaje, jer je jednostavno sve potrebno samo u prvih nekoliko dana.
„Onda sam shvatila da nismo bebi kupili šta da obuče kada izađe iz bolnice i usljedio je novi talas kupovine.”
U prvih nedjelju dana, Tamara je izračunala da je potrošila 20.000 dinara na odjeću i 25.000 dinara na različite lijekove, vitamine i dodatnu hranu koju su joj prepisali ljekari, za nju ili za bebu.
U međuvremenu je djete krenulo i kod fizijatra na vježbe, jer je blago okretalo glavu više na jednu nego na drugu stranu.
Pored vježbi u Domu zdravlja, porodica je potrošila i oko 35.000 dinara na privatno liječenje.
Naknada za drugo, treće i četvrto dijete isplaćuje se na rate.
Oni koji dobiju drugo dijete dobiće jednokratno 100.000 dinara i dodatnih 240.000 dinara, a ovaj iznos se isplaćuje u 24 jednake mjesečne rate po 10.000 dinara.
Roditeljski dodatak za treće dijete je jednokratnih 100.000 dinara, a dodatnih 1,4 miliona dinara se isplaćuje u 120 jednakih mesečnih rata po 12.000 dinara.
Oni koji dobiju četvrtu prinovu dobijaju 2,2 miliona dinara što se isplaćuje u 120 jednakih mjesečnih rata po 18.000 dinara.
Pravo na roditeljski dodatak može da ostvari i majka za peto dete, ukoliko je neko od djece umrlo neposredno po rođenju i za njega nije ostvareno pravo na roditeljski dodatak.
U tom slučaju, iznos je isti kao i za četvrto dijete.
Majke blizanaca dobijaju dodatak za prvorođeno, kao i dodatak za drugorođeno dijete, dok one koje su, na primjer, dobile blizance posle prvog djeteta, dobiće novac za drugorođeno i trećerođeno dijete.
Tako će, na primjer, majka sa jednim djetetom koja je dobila blizance, dobiti 200.000 dinara odmah, 240.000 dinara na 24 rate i 1,4 miliona dinara na 120 rata.
Roditeljski dodatak prestaje da se isplaćuje ako roditelji napuste dijete, ako se dijete odseli iz Srbije, ali i ako se utvrdi da djeca nisu vakcinisana ili ne pohađaju predškolsku nastavu, dodaje se u zakonu.
Odluka nadležnih da se roditeljski dodatak stopira i ako dođe do razvoda braka ili prestanka vanbračne zajednice, naišla je na osudu stručnjaka, koji smatraju da su u tom slučaju najčešće majke oštećene.
Prijava za roditeljski dodatak se podnosi kada se prijavi rođenje djeteta u porodilištu, piše na sajtu E-uprave.
Nabavka dečije opreme
Za kupovinu dječije opreme država takođe daje novac, koji se isplaćuje zajedno sa jednokratnim iznosom roditeljskog dodatka za prvo dijete, odnosno sa prvom ratom roditeljskog dodatka za drugo, treće i četvrto.
Taj iznos je 5.000 dinara, a isplaćuje se uz roditeljski dodatak, prema Zakonu o finansijskoj pomoći porodici.
Tamara kaže da je ovaj novac iskoristila samo za kupovinu posteljine za bebu.
Dečiji dodatak
Ova stavka je prevashodno usmjerena ka ugroženim porodicama u Srbiji, jer oni pomoć dobijaju dugoročno.
Ipak, mnogo je uslova koje bi trebalo ispuniti kako bi se to pravo ostvarilo.
Roditelj ne smije da poseduje dodatne nepokretnosti, u zemlji i inostranstvu, osim one u kojoj porodica živi.
Važan uslov je veličina stambenog prostora – na primjer, ako tročlana porodica konkuriše za ovu pomoć, može da živi najviše u četvorosobnom stanu.
Ne smije ni da posjeduje garažu veću od 20 kvadrata, ali su izuzetak oni koji zarađuju od poljoprivrede.
Dodatak se prima za najviše četiri djeteta, a uslovi su i da dijete pohađa program pripreme pred polazak u osnovnu školu, kao i da redovno ide u osnovnu i srednju školu.
Starosna granica je 20, a za djecu sa smetnjama u razvoju je 26 godina života.
Najvažniji uslov su primanja roditelja, a limiti se određuju u odnosu na novac po članu porodice.
Da bi porodica ostvarila pravo na dječiji dodatak, prihod po članu domaćinstva ne smije da bude veći 9.100 dinara.
Granica za porodice sa jednim roditeljem je 11.800, a za staratelje i roditelje djece sa smetnjama u razvoju – gotovo 11.000 dinara.
Iznos dječijeg dodatka je od 3.300 do 5.800 dinara.
Zahtjev za dječiji dodatak se podnosi gradskoj ili opštinskoj službi dječije zaštite u kojem porodica živi.
Gradovi i opštine
Najvažnije je da se roditelji informišu koje sve koristi mogu da ostvare u zavisnosti od toga u kojoj lokalnoj samoupravi žive.
Sve žene koje se porode u Beogradu dobijaju 10.000 dinara jednokratno, piše na sajtu Skupštine grada Beograda.
Dodatnih 10.000 dinara može da dobije majka prvog i drugog djeteta, dok porodilja koja je dobila treće dijete dobija još 30.000, a četvrtog 40.000 dinara.
Oni koji dobiju blizance dobijaju jednokratno i 25.000 dinara po djetetu.
Nezaposlene majke u Beogradu za svako dijete dobijaju 25.000 dinara jednokratno, bez obzira na broj prethodno rođene djece.
U Nišu naknada za prvo dijete iznosi 20.000 dinara, a nezaposlene mame dobijaju jednokratno još 50.000 dinara.
Za opremu dobijaju dodatnih 11.000 dinara.
Porodica ostvaruje i pravo na mjesečnu novčanu pomoć za blizance, trojke i četvorke, i ona je u visini jedne prosječne mjesečne zarade, bez poreza i doprinosa, isplaćene u Nišu za prethodni mjesec.
O svim iznosima, roditelji mogu da se informišu u Sekretarijatu za dječiju i socijalnu zaštitu Niša.
BBC Srbija