Rak rektuma nestao je kod svih pacijenata, učesnika male kliničke studije u kojoj je ispitivana efikasnost nove imunoterapije. Stoprocentna uspješnost eksperimentalnog tretmana potvrđena je kod svih 42 ispitanika, stoji u izvještaju objavljenom ovog mjeseca.
Studija je, inače, izvedena u saradnji američkog Memorijal Sloun ketering centra za liječenje raka i farmaceutske kompanije GSK.
Lijek po imenu “dostarlimab-gxly” upotrebljen je za liječenje pacijenata sa specifičnim oblikom raka rektuma, čiji je izazivač genetska mutacija.
“Kao ljekar, vidjela sam iz prve ruke razorni uticaj standardnih tretmana dMMR rektalnog raka i oduševljena sam potencijalom koji je ‘dostarlimab-gxly’ pokazao kod ovih pacijenata”, navela je u saopštenju dr Andrea Sersek, načelnica Odjeljenja za kolorektalni rak Memorijal Sloun ketering centra i glavna istraživačica studije.
MMRd tip karcinoma rektuma je onaj u kom ćelije imaju disfunkcionalan sistem reparacije DNK i čine oko pet procenata svih slučajeva rektalnog raka.
Kao i mnogi drugi tipovi raka, tretiraju se zračenjem, hemioterapijom i operativno, a nerijetko i kombinacijom svih ovih metoda. Međutim, oni obično ostavljaju i ozbiljne posljedice po kvalitet života pacijenata, jer mogu da izazovu poremećaje rada crijeva, fekalnu inkontinenciju ili seksualnu disfunkciju.
“Pošto su dMMR hipermutirani tumori, oni su vrlo primjetni za imuni sistem. On će prepoznati ćelije raka kao strana tijela i uništiće ih. Međutim, poslije nekog vremena, kancer evoluira i na kraju imuni sistem prestane da djeluje”, rekla je Kucak za Euronews.
“Ono što djeluje kod ovih tumora je kada reaktiviramo sistem imunoterapijom, a u ovom slučaju lijekom koji navodi limfocite da ponovo prepoznaju ćelije raka kao štetne i uništava ih”, dodaje doktorka.
Pacijenti koji su bili liječeni tokom šest mjeseci pokazali su potpuno klinički odgovor i na MRI snimku kod njih više nije bilo “dokaza o postojanju tumora”, kao i ni tokom endoskopije i digitalnog ispitivanja koji su uslijedili, navode iz GSK.
Ipak, potrebna su dalja istraživanja, prije nego što se “dostarlimab”, poznat i kao “Jemperli”, nađe u široj upotrebi.
U planu je svjetska studija koja bi dalje testirala efikasnost lijeka, kada se koristi samostalno, umjesto u kombinaciji sa hemoterapijom, zračenjem i operacijom, kako bi bila potvrđena ova otkrića.
Euronews SRB