“Nije sve u Zagrebu i Beogradu, imamo i ovdje dobrih doktora”
Sagovornik Analitike naglašava da njegovoj kćerki razne terapije nisu pomagale, sve do trenutka kada je pregledo dr Kujović koji je, zbog ozbiljnosti njenog stanja jer je došlo do upale pankreasa, pristupio hitnoj operaciji”. Poručuje da donosioci odluka treba da budu svjesni da u našem zdravstvu ima ljekara koji zavređuju poštovanje.
Skoro svakodnevno od pacijenata čujemo da u zdravstvenom sistemu Crne Gore “ne cvjetaju ruže”. I dok većina ukazuje na propuste medicinskog odoblja i ljekara, nedostatak ljekova ili na preduge liste čekanja, sagovornik Portala Analitika ima sasvim drugačije iskustvo, ono koje je kao plamen luče u mraku.
Saša Bošković, otac je djevojke Milene, kojoj je jedan ljekar Kliničkog centra Crne Gore spasio život.
Nakon što smo nedavno objavili vijest da je hirurški tim u sastavu: dr Aleksandar Kujović, dr Batrić Vukčević i dr Jelena Šaletić, uradio prvu laparoskopsku pankreatikoduodenektomiju u Crnoj Gori, javio nam se Bošković i ispričao kako je zahvaljujući znanju ali i brizi i posvećenosti doktora Kujovića njegova kćerka danas živa.
“Nakon objave na vašem portalu, da je tim ljekara na čelu sa doktorom Kujovićem uspješno odradio prvu kompleksnu operaciju u KCCG, osjetio sam potrebu da upoznam javnost sa našim iskustvom tokom liječenja moje kćerke kod doktora Kujovića koji joj je spasio život”, priča Bošković.
On naglašava kako ne postoje riječi kojima može opisati zahvalnost za svu brigu i pažnju koju je njegova kćerka, ali i cijela porodica dobila u teškim trenucima, dok se medicinski tim borio da sačuva Milenin život.
Težak put od dijagnoze do oporavka
Sagovornik Analitike prisjeća se da su u početku ljekari probleme koje je njegova kćerka imala pripisivali trudnoći.
“Moja kćerka Milena je tokom trudnoće imala tegobe u predjelu želudca, koje se od strane doktora vezuju za simptome trudnoće, nakon čega se porodila bez komplikacija prirodnim putem”, priča nam Saša.
Nakon porođaja, zdravstvene tegobe njegove kćerke, kako ističe, nijesu nestale, već je imala povremene komplikacije nakon čega su uslijedili učestaliji i intenzivniji bolovi.
“Čestim posjetama Urgentnom bloku u ambulanti gastroenterologije uspostavljena je dijagnoza od strane dr Bulajića, koji je konstatovao da problem izaziva sadržaj u žučnoj kesi”, prisjeća se Saša.
Po savjetu ljekara, njegova kćerka upućena je na hitnu hitušku intervenciju koju je izveo stručnjak iz Beograda u KCCG.
“Primljena je na isto odjeljenje gdje je zakazana intervencija od strane profesora doktora Dodera koji dolazi iz Beograda uz asistenciju doktorice Sekulić koja je u tom trenutku bila načelnica odeljenja. Nažalost, doktor nije uspio da izvuče sadržaj iz žučne kese, usljed čega je došlo do začepljena glavnog žučnog kanala, što je izazvalo teške posljedice i ugrozilo njen život”, priča sagovornik Analitike.
Borba za Milenin život
Nakon te operacije uslijedili su mjeseci borbe za Milenin život i oporavak. Njeno liječenje poslije toga bilo je pod kontrolom dr Aleksandra Kujovića.
“Zadržana je na odjeljenju gastroenterologije gdje je provela 24 sata uz nepodnošljive bolove. Terapije nisu pomagale, sve do trenutka kada je pregledana od strane hirurga dr Kujovića koji je, zbog ozbiljnosti njenog stanja jer je došlo do upale pankreasa, pristupio hitnoj operaciji”, priča Milenin otac.
Nakon operacije ona je, kaže, smještena na odjeljenje digestivne hirurgije pod nadzorom doktora Kujovića i njegovih kolega.
“Tada počinje borba za njen život, koja je trajala od 3. decembra 2022. do 10. marta 2023. godine kada je izvađen posljednji dren. Jaka infekcija zahvatila je unutrašnje organe, a najviše pankreas, što je zahtijevalo jake terapije kao i niz hiruških intervencija od kojih je jedna trajala oko pet sati. Uspjela je Milena da pobijedi i rijetku bakteriju Klebsiella, koja je imuna na sve antibiotike”, kaže Saša.
Psihološka podrška bila veoma važna
Milenin otac prisjeća se da su im posvećenost doktora Kujovića i konstantna briga i savjeti olakšali težak period kroz koji je prolazila njegova kćerka, ali i cijela porodica.
Ističe i da je dobijao savjete da kćerku vodi na liječenje van Crne Gore, ali da ga je doktor Kujović ubijedio da će u KCCG uspjeti da se izbore za život njegove kćerke.
“Cijeli tok liječenja je dodatno otežavalo njeno psihičko stanje zbog pomisli da nije pored svoje kćerkice od sedam mjeseci”, priča Saša.
I upravo u tim trenucima doktor Kujović je, kako priča sagovornik Analitike, pokazao veliku humanost i posvećenost.
“Uz njegovu neupitnu stručnost moramo istaći i izuzetne ljudske vrline koje su nam bile od velikog značaja. U svako doba dana i noći smo se mogli obratiti doktoru i dobiti precizne informacije, kako tokom liječenja u Kliničkom centru tako i nakon otpuštanja iz bolnice. Njegovo samopouzdanje i konstantni optimizam da zna šta radi su nam kao porodici bili od neprocjenjive vrijednosti, tako da smo mu doživotno zahvalni”, ističe Saša.
Imamo ljekare koji zavređuju poštovanje
Poručuje da građani ali i donosioci odluka treba da budu svjesni da u našem zdravstvu imamo ljekare koji zavređuju poštovanje.
“Gledajući primjer doktora Kujovića, uvijek kažem da nije sve ni u Beogradu i Zagrebu. Imamo mi i ovdje dobrih doktora i gdje god stignem pričam za taj primjer, jer sam mu zahvalan do neba”, poručuje Saša.
Naš sagovornik ističe da se i sam susrijetao sa situacijama kada doktori “samo otaljaju posao”, ali da mu je doktor Kujović vratio vjeru u zdravstveni sistem.
“Sve su učestalije kritike na račun doktora, pri čemu možda neke sa pravom, ali za dr Kujovića veliki broj poznanika i ja imamo samo riječi hvale. Ogromna je sreća i zadovoljstvo što ga imamo u KCCG i u Crnoj Gori. Treba ga čuvati kao suvo zlato, a nadležni adekvatno stimulisati za dobrobit svih građana, jer njegova odricanja i rezultati su nesvakidašnji. Još jednom sve čestitke za njegov rad i uspješno usavršavanje. Uz njega i njegov tim građani će biti sigurniji”, zaključio je Bošković.
Portal Analitika