Međunarodni dan protiv zloupotrebe i nezakonite trgovine drogama obilježava se 26. juna širom svijeta, a ovogodišnji slogan glasi “Dokazi su jasni: investirajte u prevenciju”.
Međunarodni dan borbe protiv zloupotrebe i nezakonite trgovine drogama, ili Svjetski dan droga, obilježava se na inicijativu Generalna skupština Ujedinjenih nacija od 1987. godine kako bi se ojačale akcije i saradnja u postizanju svijeta bez zloupotrebe droga. Ovogodišnja kampanja Svjetskog dana borbe protiv droga prepoznaje da efikasne politike o drogama moraju da budu utemeljene u nauci, istraživanju, punom poštovanju ljudskih prava, saosjećanju i dubokom razumijevanju društvenih, ekonomskih i zdravstvenih implikacija upotrebe droga.
Ukazuje se na to da zajedno pojačamo naše napore u borbi protiv globalnog problema droge, vođeni principima nauke, saosećanja i solidarnosti. Kroz kolektivnu akciju i posvećenost rješenjima zasnovanim na dokazima, možemo da stvorimo svijet u kojem su pojedinci osnaženi da vode zdrav, ispunjen život.
Jedna od 17 osoba koristi drogu
U svijetu, prema izvještaju Kancelarije Ujedinjenih nacija za borbu protiv droge i kriminala (UNODC) objavljenom 2023. godine, upotreba droga i dalje je visoka širom svijeta, jer je u 2021. godini jedna od 17 osoba starosti 15-64 godine koristila drogu u posljednjih 12 mjeseci. Procjenjeni broj korisnika je porastao sa 240 miliona u 2011. godini na 296 miliona u 2021. godini (5,8 odsto svjetske populacije starosti 15-64 godine). Ovo povećanje od 23 odsto je dijelom zbog rasta stanovništva.
Kanabis je i dalje najčešće korišćena droga, sa oko 219 miliona korisnika (4,3 odsto globalne odrasle populacije). Istraživanjem iz 2021. godine procenjeno je da je 36 miliona ljudi koristilo amfetamine, 22 miliona je koristio kokain, a 20 miliona je koristilo supstance tipa „ekstazi“ u godini koja je prethodila istraživanju.
Smrt od opijata
Udio korisnica je veći u slučaju stimulansa amfetaminskog tipa (45 odstov korisnika su žene) i nemedicinske upotrebe farmaceutskih proizvoda (između 45 i 49 odsto korisnika su žene), dok je najveći udio muškaraca kod korisnika opijata (75 odsto) i kokaina (73 odsto).
Opioidi su i dalje grupa droga koja najviše doprinose teškim oštećenjima usljed njihove zloupotrebe (pogotovo heroin), uključujući smrtni ishod zbog predoziranja.
Kako stoje stvari u Srbiji?
U Srbiji, 2022. godine, prema HBSC istraživanju, kanabis je probalo 7,8 odsto učenika prvog razreda srednjih škola i gimnazija, sa većom učestalošću među dječacima u poređenju sa djevojčicama.
Prema posljednjem Istraživanju zdravlja stanovništva Srbije, u 2019. godini, kod stanovnika dobi 15 i više godina, neku od ilegalnih droga obuhvaćenih istraživanjem (amfetamin/metafetamin, kanabis, kokain, ekstazi, heroin, lepak ili druge ispraljive psihoaktivne supstance) ikada u životu je koristilo 4,2 odsto stanovništva Srbije, dok je u prethodnih 12 mjeseci taj procenat iznosio 1,4 odsto.
Najčešće korišćena ilegalna droga je kanabis koju je koristilo 1,2 odsto stanovnika u prethodnih godinu dana. Upotreba ostalih ilegalnih droga u prethodnih godinu dana je od 0,1-0,2 procenata.
Izjzv.org.rs / Zdravlje.kurir.rs