Sve više mladih osoba oboljeva od raka, a broj slučajeva raste dvostruko brže kod mlađih od 50 godina, pokazuje istraživanje koje su sproveli naučnici u Velikoj Britaniji. Novi dokazi pokazuju da je porast broja oboljelih od raka povezan sa štetnim bakterijama u crijevima i hroničnom upalom koju uzrokuje način ishrane, piše Tajms.
Stopa oboljevanja od raka među Britancima starosti od 25 do 50 godina porasla je 24 odsto od 1990. godine, što je veći porast broja oboljelih nego kod bilo koje druge starosne grupe. Istraživanje je takođe pokazalo da će se taj procenat povećati do 2040. godine.
Drugi najveći zabilježen porast broja oboljelih i to 16 odsto zabilježen je kod mlađih od 25 godina, dok je najmanji porast, 10 odsto kod starijih od 75 godina. Stručnjaci ocjenjuju da je novi faktor rizika oboljevanja od raka promjena ishrane u posljednjih 30 do 40 godina, kao što je upotreba zaslađivača u prerađenoj hrani.
Podatke je objavila najveća svjetska nezavisna organizacija za istraživanje raka Kenser Risrč UK (Cancer Researć UK) na sastanku Američkog društva za kliničku onkologiju (ASCO) u Čikagu.
Na konferenciji je utvrđeno da pacijenti u početnoj fazi raka crijeva imaju više štetnih crevnih bakterija, što je povezano sa lošom ishranom i obrađenom hranom.
Ove bakterije mogu dovesti do hronične upale ili mutacija u DNK, što uzrokuje formiranje tumora.
Naučnici sa Državnog univerziteta u Ohaju otkrili su takođe da mlađi od 50 godina koji boluju od raka crijeva imaju ćelije koje izgledaju 15 godina starije od njihovog stvarnog uzrasta, potencijalno zbog oštećenja od dugotrajne upale povezane sa štetnim bakterijama crijeva, navodi Tajms.
Tanjug