Bivši premijer FBiH Fadil Novalić (SDA) pravosnažo je osuđen na četiri godine zatvora zbog melvarzacija s nabavkom respiratora tokom pandemije korona virusa. Kako je potvrdio Sud BiH, njegova presuda je i konačna jer je Apelaciono Vijeće potvrdilo prvostepenu presudu kojom je Novalić osuđen na četiri, Fahrudin Solak, suspendovani direktor Federalne uprave civilne zaštite na šest, te Fikret Hodžić, vlasnik privatne firme FH Srebrena malina na pet godina zatvora. Novalić i njegovi advokati tvrde da još nijesu dobili obavještenje iz Suda BiH.
Optuženi su nabavili uređaje višemilionske vrijednosti koji su predstavljeni kao respiratori za pacijente u najtežem stanju za vrijeme korone, da bi se ispostavilo da su uređaji – neupotrebljivi.
Sudski proces zbog korona nabavki u FBiH otišao je mnogo dalje od onog u Srpskoj. Jer, sumnjivih javnih nabavki u vrijeme vanrednog stanja bilo je u čitavoj BiH. To je i omiljena tema opozicionih političara u RS koji već godinama prozivaju vladajuće, njihove savjetnike i direktore, te s njima povezane firme.
Ali, do sada je viđeno samo jedno priznanje krivice i jedan beskonačni sudski proces. Za sada, javnosti je poznato da je samo jedan čovjek sudski odgovarao zbog nezakonitih nabavki u koroni. U julu 2022. Mladen Gajić, direktor bolnice Sveti Apostol Luka u Doboju osuđen je na deset mjeseci zatvora u banjalučkom Okružnom sudu, a zbog nesavjesnog rada u vezi sa nabavkom medicinske opreme tokom pandemije virusa korona. Gajić je sa Republičkim tužilaštvom zaključio sporazum o priznanju krivice.
-Optuženi je isplatio odštetu pričinjenu krivičnim djelom i prema zakonu kazna se može ublažiti kada optuženi nadoknadi štetu. Optuženi je neosuđivan i s obzirom da je otklonio štetnu posljedicu pričinjenu krivičnim djelom sud smatra da je kazna od 10 mjeseci adekvatna i postići će se svrha kažnjavanja – rekao je sudija.
Republički tužilac Sanja Tadić Stojisavljević obrazlažući sporazum rekla je da je kazna adekvatna težini krivičnog djela i okolnostima pod kojima je djelo počinjeno. Kako je navela optuženi je isplatio štetu pričinjenim krivičnim djelom i od početka je sarađivao sa tužilaštvom.
Gajića je tužilaštvo teretilo da je sproveo postupak javne nabavke zaštitnih odijela i maski za potrebe bolnice, kao i za JU Dom za starija lica Doboj pregovaračkim postupkom bez objave obavještenja o nabavci, ukupne vrijednosti 136.918 KM sa PDV.
Prema optužnici, svjesnim kršenjem zakona i drugih propisa i propuštanjem nadzora, koji se ogleda u tome da je umjesto ugovorene medicinske isporučena nemedicinska roba, oštetio budžet grada Doboja za 82.320 KM. Radilo se o razlici između nabavne i krajnje prodajne cijene opreme.
Gajić je ugovor o nabavci zaštitnih odijela i maski zaključio sa agencijom Travel 4 fun d.o.o Banjaluka, koja nije ispunjavala kvalifikacione uslove za učešće u predmetnoj nabavci, jer se radi o putničkoj agenciji.
Tako su umjesto zaštitnih odijela bolnici isporučena ona bez deklaracije i adekvatne zaštite, a umjesto profesionalnih zaštitnih naočara, naočare za varenje.
Gajić je uhapšen u akciji MUP RS 6. oktobra 2021. godine, u sklopu istrage o takozvanim “korona ugovorima”.
U sklopu iste istrage tada su uhapšeni mnogi, ali njima se još sudi i taj sudski proces mogao bi da uzdrma mnoge u Srpskoj.
-Okružni sud u Banjaluci potvrdio je optužnicu koju je Republičko javno tužilaštvo, Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala podiglo protiv bivšeg direktora Instituta za javno zdravstvo RS Branislava Zeljkovića zbog produženog krivičnog djela Zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja u sticaju sa krivičnim djelom Primanje mita, direktora Procontrol d.o.o. Banjaluka Slavka Bojića, zbog krivičnog djela Zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, bivšeg direktora Sineks laboratorija d.o.o. Sanija Crljića zbog krivičnog djela Zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, direktora Travel for fun d.o.o Banjaluka Saše Markovića zbog krivičnog djela Davanje mita i direktora Promeding d.o.o. Laktaši, Dragana Dubravca zbog krivičnog djela Zoupotreba u postupku javne nabavke – saopštilo je Republičko javno tužilaštvo davnog 24. oktobra 2022. Od tada nije donesena ni prvostepena presuda, a nastavak suđenja Zeljkoviću i ostalima zakazan je za 5. februar.
Prema navodima optužnice, Branislav Zeljković se tereti da je, kršeći procedure javnih nabavki, odnosno primjenjujući pregovarački postupak bez objave obavještenja o javnoj nabavci i direktni sporazum, kada isti prema Zakonu o javnim nabavkama BiH nije mogao biti primijenjen, za nabavku zaštitnih maski, medicinskih odijela i termalnih kamera od nekvalifikovanih ponuđača, po cijenama višestruko većim od nabavnih, najgrublje zloupotrijebio svoj položaj i ovlaštenja direktora Instituta za javno zdravstvo RS. Te je na na taj način sebi i drugim osumnjičenim licima pribavio imovinsku korist na štetu budžeta Republike Srpske u iznosu od preko milion i 300 hiljada maraka.
– Pitanje je šta bi bilo sa Novalićem da nije došlo do promjene vlasti i da je i dalje na čelu Vlade, a vrlo vjerovatno da bi sa pozicije moći imao uticaj na pravosuđe da ga oslobode i prebace odgovornost na druge, na kojima bi se „kola slomila“. Postavlja se pitanje zbog čega ni poslije dvije godine nije okončano suđenje Zeljkoviću, koji je nakon hapšenja 2022. godine proveo pet mjeseci u zatvoru, i šta radi domaće pravosuđe? Očito da je uticaj Stevandića preko Dodika prevelik, da bi Zeljković mogao progovoriti ako dobije višegodišnju robiju i reći sa kim je dijelio novac, pa su uložili sve napore da ostane na slobodi – ocjenjuje narodni poslanik Nebojša Vukanović.
Kako tvrdi, dokazi pljačke vijeka u ovom, ali i brojnim drugim aferama, su neumoljivi, te je presudu donijeti lako.
-Ali je uticaj korumpiranih političara na vlasti na još korumpiranije sudije i tužioce veliki, pa ne smiju da donesu presude već drže predmete u ladici, odlažu ročišta i kupuju vrijeme, i sebi i optuženima – zaključuje Vukanović.
Potpredsjednik PDP Igor Crnadak smatra da su dvije glavne karakteristike korona nabavki u Republici Srpskoj – da Vlada RS i dalje odbija da objavi spisak svih nabavki i da je “najviše novca isplaćeno firmi u vlasništvu porodice savjetnice Milorada Dodika, oko 35 miliona KM”.
-Premijer Višković i dalje ne dozvoljava da vidimo koje firme su dobile korona poslove, šta su bili predmeti nabavki i koliko je novca ukupno isplaćeno. Vlast RS čini sve da se u ovoj zemlji niko ne procesuira i da se zadrži sadašnja atmosfera u društvu, da može nekažnjeno da se krade, da niko ni za šta ne odgovara. Pogledajte pod kakvim pritiscima rade tužioci u slučaju Zeljković, godišnji budžet za sve zaposlene u Specijalnom tužilaštvu je oko 1,5 milion, a za predsjednika Republike je 56 miliona – kaže Crnadak.
Srpskainfo