Svako ima koristi od redovne vježbe, no kod žena je ta korist u odnosu na muškarce veća, posebno kada je posrijedi zdravlje kardiovaskularnog sistema, pokazala je studija objavljena u časopisu Journal of the American College of Cardiology.
Studija je otkrila i da su žene uz kraće trajanje vježbe postigle slićnu ili veću zdravstvenu korist od muškaraca, prenosi portal Medical News Today.
Naučnici americkoga Nacionalnog instituta za zdravlje dvadeset godina su pratili zdravstveno stanje velike grupe od 400.000 muškaraca i žena u Sjedinjenim Državama. Zakljucili su da je kod žena koje su redovno vježbale, uočena 24 posto manja vjerovatnoća od prijevremene smrti od bilo kojeg uzroka tokom razdoblja istraživanja. Istovremeno je kod njih evidentiran i 36 posto manji rizik od fatalnoga srčanog udara, moždanog udara i ostalih kardiovaskularnih problema, u poređenju sa ženama koje nijesu redovno vježbale.
Po rezultatima istog istraživanja, kod muškarca koji su redovno vježbali uočena je 15 posto manja vjerovatnoća od prijevremene smrti i 14 posto manji rizik od smrtonosnog kardiovaskularnog ishoda u poređenju s muškarcima koji su preferirali sjedilaćki način života. Dakle, studija
je pokazala da od redovne vježbe veću zdravstvenu korist od muškaraca imaju žene kada je smanjen rizik od smrti i kardiovaskularnih oboljenja.
Naučnici su ustanovili da je muškarcima nedeljno dovoljno oko 300 minuta umjerene tjelesne aktivnosti ili 110 minuta žešće tjelesne aktivnosti. Kod žena koje su nedeljno praktikovale 140 minuta umjerenih aerobnih vježbi, uočen je 18 posto manji rizik od prijevremene smrti, dok je samo 57 minuta energicnih aerobnih vježbi nedeljno rezultiralo 19 posto manjim rizikom od smrtnog ishoda.
Muškarci su, da bi postigli jednaku korist od vježbi poput žena morali vježbati dvostruko više od njih. Tako je kod njih uočen 18 posto manji rizik od smrti nakon 300 minuta umjerene aerobne vježbe nedeljno i 19 posto manji rizik nakon 110 minuta intenzivnog vježbanja sedmično.
Medical časopis br. 180