Brojne prepreke, izazovi i mukotrpan rad bili su sastavni dio trnovitog puta dr Azre Honsić Bećirovski, koja je danas jedna od najuspješnijih stomatologa u Hanoveru.
Iako godinama živi i radi u Njemačkoj, dr Azra svoju rodnu grudu ne zaboravlja, a ljubav prema domovini pokazuje tako što nesebično pomaže ljudima koji dođu u ovu evropsku zemlju “trbuhom za kruhom”.
U razgovoru za Portal RTCG, dr Honsić Bećirovski nas je još jednom podsjetila koliko su empatija i saosjećanje umjetnost življenja i da su pravi ljekari, baš po onoj Hipokratovoj, “poštovani od strane svih ljudi i za sva vremena”.
Podsjetila nas je Azra i na onu čuvenu Jerotićevu rečenicu na svojim predavanjima – “Nikad nisam bio ni u jednoj partiji svijeta”.
“Nikad nisam bila član nijedne partije, iako sam mladovala i studirala kad je politička situacija na cijelom Balkanu bila itekako izazovna. Za mene i dan danas postoji samo jedna partija, a to je čovjek, i tu pripadam”, započela je dr Azra svoju priču za naš portal.
Pošto je završila osnovno i srednje obrazovanje u Rožajama, zaputila se u Prištinu i tako postala student čak dva fakulteta.
“Konkurencija na stomatologiji je bila baš velika i plašila sam se da neću biti na listi primljenih studenata. Stoga sam istovremeno upisala i fakultet za fiziku, za svaki slučaj. Skoro dvije godine sam istovremeno pohađala dva fakulteta. Bio je to jako intezivan period mog života”, prisjeća se naša sagovornica.
Kao student stomatologije u sklopu predavanja, ubrzo je počela da radi sa pacijentima. Tako se opredijelila za samo jedan fakultet.
“U to vrijeme na Kosovu su bila velika politička previranja, uslijed kojih sam kasnije jedva uspjela da dođem do svojih dokumenata. Bila sam izvan svih tih mučnih događaja i skoncentrisana samo na znanje”, priča dr Azra.
U potrazi za boljim uslovima života, dr Hosnić Bećirovski i njenom suprugu ukazuje se prilika da pođu za Njemačku. Na listi želja bila je Norveška, ali izbor je pao na središnji dio Evrope i počeli su da žive u Hanoveru.
Prisjeća se naša sagovornica te 2000. godine pune izazova i trenutka kad je počela konstantno da uči njemački jezik.
Upravo te godine počinje njen mukotrpan i trnovit karijerni put, a oprobala se da čak radi i kao sudski tumač.
“To je bio moj mali izlet u medicini. Moj karakter se ne mijenja godinama. Uvijek sam umjela da se prilagodim čovjeku, a to je jedna od mojih najvećih sposobnosti. Vodila sam se mišlju da želim da pomognem ljudima, bez obzira na njihov stalež u društvu, a posebnu empatiju sam imala prema ljudima koji su lošeg materijalnog stanja”, navodi dr Azra.
Radila je i u centru za psihologiju i psihijatriju.
“Tada sam i malo bila ljuta na život, jer nisam radila u svojoj struci. To je bio period od 2004. godine i radila sam u jednom medicinskom centru gdje sam pratila slučaje iy oblasti psihijatrije i psihologije. Puno sam davala sebe u tom periodu. Zaista za ovu profesiju srce treba da bude “vruće”, poručuje naša sagovornica.
Učenje njemačkog jezika, posebno stručnih, medicinskih izraza bilo je teško. Dr Honsić Bećirovski je stoga pohađala brojne seminare, iako su joj prava kao strancu bila skraćena i tada još uvijek nije mogla otvoriti svoju ordinaciju.
Ipak, moralo se početi od nečega.
“Njemačku licencu za rad dobila tek 2016. godine. Do tada sam se u Njemačkoj vodila kao strani stomatolog sa radnom dozvolom bez prava da se osamostalim. To pravo stičete potpunom nostrifikacijom diplome i poslije najmanje dvogodišnjeg rada kod nekog njemackog stomatologa. Sada je već treća godina kako sam se osamostalila”, zadovoljna je dr Honsić Bećirovski.
Njemački zdravstveni sistem svakodnevno pod lupom
O kvalitetu njemačkog zdravstvenog sistema odavno bruje svi svjetski mediji, a naša sagovornica kaže da to ništa nije neuobičajeno, jer je sistem svakodnevno pod strogim kontrolama.
“U njemački zdravstveni sistem se ulažu velike svote novca, pa se i podrazumijevaju stroge kontrole. Naš rad prolazi razne procedure i na kraju svakog radnog dana, mi pišemo način rada. Inspekcije u svakom momentu taj izvještaj mogu pogledati, u slučaju da se pacijenti požale”, pojasnila je Honsić Bećirovski.
Kao još jedan primjer strogih kontrola, naša sagovornica navodi strogu sterilizaciju medicinskih instrumenata.
“Kad dođe novi pacijent, koristimo nove instrumente sa novim serijskim brojevima. Ukoliko se ogluši bilo ko od zdravstvenih radnika o ovako stroge procedure, posljedice su velike i neminovne. Pacijenti nas redovno ocjenjuju i pod stalnom smo kontrolom”, kazala je dr Honsić Bećirovski.
Umjetnost je uskladiti profesionalni i porodični život, ništa bez podrške supruga
Karijeru i porodični život dr Azra je uskladila uz pomoć supruga. Kaže da bez njegove pomoći nikad ne bi uspjela.
“Nije bilo lako, pa slobodno mogu reći da je to neka vrsta umjetnosti. U našoj kući svako ima svoju ulogu, a bez sloge sve bi bilo mnogo teže”, smatra ona.