Modeli su pokazali da bi povećanje pokrivenosti gradova drvećem na 30 posto prosječno smanjilo temperaturu 0,4 stepena Celzijusa u tim gradovima tokom vrućih ljetnjih mjeseci, izvijestili su u The Lancetu. Od 6700 preuranjenih smrti pripisanih višim temperaturama u 93 evropska grada tokom 2015., jedna trećina se mogla spriječiti, prema rezultatima istraživanja.
Trenutno je prosječno nešto manje od 15 posto urbanih sredina u Evropi pokriveno nekom vrstom rastinja. Studija je prva koja predviđa broj preuranjenih smrti zbog viših temperatura u gradovima koje bi se mogle spriječiti dodatnim zelenim ‘pokrivačima’, rekla je glavna autorica dr Tamara Iungman, naučnica na Barselonskom institutu za globalno zdravlje.
– Već znamo da su visoke temperature u urbanim sredinama povezane s negativnim zdravstvenim ishodima, poput kardiorespiratornog zatajenja, prijema u bolnicu i preuranjene smrti. Naš je cilj informisati lokalne vlasti i donosioce odluka o prednostima strateške integracije zelene infrastrukture u urbano planiranje kako bi promovisali održivije, otpornije i zdravije urbano okruženje – rekla je dr Iungman.
Gradovi bilježe više temperature od predgrađa ili sela zbog takozvanog efekta urbanog toplotnog ostrva. Ta dodatna toplina prije svega je uzrokovana nedostatkom vegetacije, ispušnim gasovima iz klimatizovanih sistema, zajedno s tamnim asfaltom i građevinskim materijalima koji apsorbiraju i zadržavaju toplotu. Klimatske promjene pojačale su problem. Prošle godine je Evropa doživjela najtoplije ljeto u istoriji i drugu najtopliju godinu.
Toplotni talasi širom svijeta dosežu rekordne vrhunce, a trajanje im se povećalo u posljednjim decenijama. Danas hladnoća još uvijek uzrokuje više smrti u Evropi nego vrućine. Ali klimatski modeli predviđaju da će bolesti i smrt povezani s vrućinom predstavljati veći teret zdravstvenim službama u roku od jedne decenije.
Ranije studije pokazale su da zelene površine mogu imati dodatne zdravstvene prednosti kao što su smanjenje kardiovaskularnih bolesti, demencije i lošeg mentalnog zdravlja, kao i poboljšanje kognitivnog funkcioniranja djece i starijih osoba. Hina