Da je pojava epidemije morbila u Semberiji osvijestila mnoge roditelje potvrđuju u ambulantama širom Srpske, ističući da je posljednjih dana povećan broj vakcinisane djece MMR dozom.
U pedijatrijskim ambulantama širom Srpske kažu da se najčešće javljaju oni roditelji koji kasne sa vakcinacijom, jer ih je strah od morbila natjerao da ispune ovu zakonsku obavezu.
Načelnica ambulante za specijalističke konsultacije iz pedijatrije Doma zdravlja Bijeljina dr Stojanka Škorić potvrdila je da je situacija sa epidemijom osvijestila mnoge roditelje koji su uporno odbijali da vakcinišu djecu.
-Naša zdravstvena ustanova je preduzela niz mjera kada je proglašena epidemija morbila. Vanredno smo počeli da pozivamo roditelje čija djeca nisu vakcinisana i zaista dolazi veoma mnogo roditelja da vakcinišu mališane, naročito one koji pohađaju obdaništa gdje su potvrđene morbile, jer sada tek shvataju značaj imunizacije – kazala je dr Škorić.
Dodala je da ti isti roditelji djecu nijesu vakcinisali zbog negativne kampanje sa društvenih mreža u kojima se šire netačne informacije da MMR utiče na razvoj djece.
Kada je riječ o petovalentnoj vakcini u kojoj je sadržana i komponenta DiTePer, koja štiti od velikog kašlja, dr Škorić kaže da roditelji ranije nijesu bojkotovali tu vakcinu, nego su jednostavno zaobilazeći MMR zaboravljali na četvrtu dozu te vakcine.
Strah od morbila i velikog kašlja natjerao je na razmišljanje i mnoge Banjalučane. Prema riječima pedijatara, javlja se sve više roditelja koji žele da vakcinišu djecu. I u Domu zdravlja Banjaluka potvrđuju da je odziv roditelja koji žele da vakcinišu djecu veći u odnosu na ranije.
B92