Širom svijeta obilježava se međunarodni Dan babica. Taj poziv je jedan od najhumanijih i najodgovornijih, a svoj praznik, koji se obilježava od 1992. godine, sa ciljem da se ova profesija promoviše, većina njih provodi radno.
Marina Nenadović iz Novog Sada, već 28 godina je svakodnevni svjedok rađanja novog života. Za bezmalo tri decenije, koliko se bavi jednim od najljepših i najhumanijijh poziva u zdravstvu, donijela je na svijet oko 5 hiljada beba, ili kako sama, uz osmjeh kaže, jedno malo naselje. Posao babice je izuzetno stresan i odgovoran, i zato je selekcija u njihove redove veoma rigorozna.
-Jedna babica mora biti savjesna, na prvom mjestu stručna, saosjećajna, brižna, pažljiva, plemenita, mudra, hrabra, tako da ima tu dosta epiteta, koje treba da krase jednu babicu – rekla je Marina.
Biti babica, kako ističe Marina, je plemenita profesija, odgovorni ste za dva života – majke i bebe. Najveći uspjeh za babicu je kada porođaj prođe kako treba, i kada se začuje bebin plač.
-Lijep je sam osjećaj da ste porodili svoje komšinice, drugarice, lijepo je kada žene ponovo dođu na porođaj pa vas prepoznaju to je stvarno lijep osjećaj – dodala je Marina.
Kao stručne medicinske sestre, one su spona između pacijentkinja i doktora, njihova su desna ruka. Veoma su bitne i za žene koje se nalaze u fazi najvećeg bola i radosti.
-Jako je bitna podrška, i saradnja na porođaju, da nas slušaju šta im govorimo, da slušaju kako da dišu, kako da napinju, kako da sebi i nama olakšaju boravak u Porodilištu – naglasila je Marina.
Kada je riječ o broju kvalifikovanih babica u Srbiji, podaci su obeshrabrujući, smatra se da na svakih 100 hiljada stanovnika rade samo 32-e babice. U novosadskoj Betaniji, u kojoj se godišnje rodi i do 7 hiljada beba, trenutno radi njih 45. Babice koje svoj Dan obilježavaju radno, kažu da je to dan kada bi javnost trebalo da im oda priznanje za napore koje ulažu u svoju profesiju, i za ulogu koju imaju u zdravstvenom sistemu.
IZVOR: RTV