Velika Britanija se suočava s najvećim štrajkom zdravstvenih radnika u istoriji Nacionalne zdravstvene službe (NHS) pošto desetine hiljada medicinskih sestara i zaposlenih u Hitnoj pomoći izlaze na ulice nezadovoljni platama.
Zaposleni Nacionalne zdravstvene službe (NHS) počeli su niz štrajkova u decembru tražeći povećanje plata u vremenu kada inflacija prelazi 10 odsto u zemlji. Ovo je prvi put da će i bolničarke i zaposleni u Hitnoj pomoći štrajkovati istog dana što dovodi do velikih poremećaja u bolnicama koje se već nalaze u vrlo zabrinjavajućoj situaciji.
Organizacija koja zastupa bolnice NHS Provajders pozvala je javnost da koristi hitne službe „razumno“ i upozorila da se služba približava „kritičnoj tački“.
– Uprkos uvedenim hitnim mjerama štrajkovi koje ove nedjelje održavaju sindikati hitne pomoći i bolničara će neizbježno dovesti do dodatnih kašnjenja za pacijente koji se već suočavaju sa dužim čekanjima zbog odlaganja vezanih za kovid – upozorio je ministar zdravlja Stiv Barli.
Zdravstveni radnici zahtevaju povećanje plata koje treba da prati inflaciju u Britaniji, a britanska vlada tvrdi da bi povećanje plata u dvocifrenom procentu u javnom sektoru dovelo do još veće inflacije.
Sindikat medicinskih sestara tražio je povećanje plata od pet odsto iznad inflacije, iako je saopšteno da bi prihvatili i nižu ponudu, ali dve strane nisu uspele da postignu dogovor uprkos nedeljama pregovora.
Međutim vlada izgleda ne želi da se pomjeri po pitanju plata.
– Guverner Banke Engleske upozorio je da će se situacija samo pogoršati ukoliko pokušamo da pobijedimo inflaciju visokim povećanjima plata i ljudima neće biti bolje – rekao je Barli u saopštenju.
Direktor organizacije koja zastupa bolnice NHS Provajders Džulijan Hartli rekao je da razijume zašto su zaposleni stigli do „tačke bez povratka, i pozvao vladu da sjedne sa sindikatima i postigne dogovor“.
Oko 88.000 zakazanih pregleda već je otkazano zbog štrajkova, rekao je on. Beta