U Velikoj Britaniji u toku je važno ispitivanje prve “personalizovane” mRNA vakcine na svijetu protiv najsmrtonosnijeg oblika raka kože – melanoma.
Stiv Jang (52) iz Stivenidža u Hertsu, kome je prošlog avgusta uklonjen melanom na vlasištu, jedan je od prvih pacijenata koji su probali vakcinu. Ona je dizajnirana da pomogne njegovom imunološkom sistemu da prepozna i izbori se sa svim preostalim ćelijama raka. Stručnjaci se nadaju da to znači da se njegov rak neće vratiti.
Ova vakcina koristi istu tehnologiju kao trenutne Kovid vakcine i testira se u završnoj fazi ispitivanja faze III. Ljekari Univerzitetskog koledža u Londonu (UCLH) daju je zajedno sa drugim lijekom koji takođe pomaže imunološkom sistemu da ubije ćelije raka.
Vakcina je personalizovana – što znači da se sastav mijenja kako bi odgovarao pojedinačnom pacijentu. Napravljena je da odgovara jedinstvenom genetskom potpisu tumora pacijenta i djeluje tako što daje instrukcije tijelu da pravi proteine ili antitjela koja napadaju markere ili antigene koji se nalaze samo na tim ćelijama raka.
Ova vakcina djeluje tako što podstiče tijelo da traži i uništava ćelije raka kako bi se spriječilo da se ta smrtonosna bolest vrati, a može da se prilagodi za svaku osobu u svega nekoliko nedjelja, piše Independent.
Druga faza ispitivanja vakcine, u čijoj su proizvodnji učestvovali farmaceutski giganti Moderna i MSD, pokazala značajno smanjenje rizika od povratka raka kod pacijenata sa melanomom. Sada je pokrenuta finalna faza tri ispitivanja, koju predvodi Univerzitetska koledž bolnica iz Londona (UCLH).
Podaci iz druge faze ispitivanja, objavljeni u decembru prošle godine, pokazali su da su ljudi sa melanomima, koji su dobili vakcinu zajedno sa lijekom za imunoterapiju Keytruda od proizvođača MSD, imali 49 odsto više šansi za preživljavanje, kao i manje šanse da im se vrati kancer nakon tri godine, u odnosu na pacijente koji su dobili samo lijek Keytruda. Očekuje se da će treća faza ispitivanja uključiti do 1.100 ljudi.
Dr Heder Šo, koordinator u ispitivanju, rekla je da vakcina ima potencijal da izliječi ljude sa melanomom i da se testira za druge vrste raka – tumore pluća, bešike i bubrega.
– Ovo je jedna od najuzbudljivijih stvari koje smo vidjeli u zaista dugo vremena. Apsolutno je napravljena po mjeri pacijenta i istu vakcinu ne možete dati i drugom pacijentu – rekla je ona.
Pacijentima koji učestvuju u istraživanju melanom visokog rizika mora biti hirurški uklonjen u poslednjih 12 nedelja da bi se obezbjedio najbolji rezultat.
Ova vakcina još uvijek nije dostupna van kliničkih ispitivanja.
IZVOR: BBC