Svjetski dan borbe protiv raka jajnika, najsmrtonosnijeg ginekološkog karcinoma, već jedanaestu godinu za redom obilježava se u Srbiji, ove godine pod sloganom Sreća, pazi snima se. U Srbiji godišnje od ovog karcinoma oboli oko 800 žena, dok 450 žena izgubi bitku zbog ove bolesti. Praktično, svakoga dana tri žene dobiju dijagnozu raka jajnika, a jedna premine.
U cilju borbe protiv ove razočaravajuće statistike, važno je što ranije otkrivanje bolesti i svjesnost simptoma, pravovremena dijagnostika i optimalno liječenje. Nažalost, ne postoji skrining test, žene ne idu redovno na ginekološke preglede i rak jajnika se u oko 70 odsto slučajeva otkriva u uznapredovaloj fazi kada je veća vjerovatnoća povratka bolesti. Zato se ne smije propustiti nijedna mogućnost poboljšanja ishoda liječenja i preživljavanja kroz pravovremeno i optimalno liječenje.
Centralna tema ovogodišnjeg Svjetskog dana borbe protiv raka jajnika je Sreća. Šta je za nas sreća? Šta je sreća za ženu koja je bolesna ili kojoj je neko blizak bolestan? Šta je sreća za žene oboljele od raka jajnika? Sreća u liječenju, sreća izvan bolesti? Kako da srećnih trenutaka bude i tokom bolesti? Kako da sreće ima više nego danas? To su sve pitanja koja su otvorena na konferenciji, uz podršku psihoterapeuta, ljekara i pacijenata.
– Ove godine naš događaj nema uobičajenu formu. Prije svega, pričali smo o sreći. O jednoj neobičnoj sreći, našoj sreći. Na nju, čak i mi onkološke pacijentkinje, imamo neograničeno pravo. Ne može to na odloženo, sreće nema naknadno na Youtube kanalima ili društvenim mrežama. Mora odmah, mora sada, mora uživo. Jer, ni borba ni život nemaju reprizne termine – objasnila je Selena Ribić iz Udruženja pacijenata oboljelih od raka jajnika i grlića materice Progovori“, koja se i sama prije četiri godine uspješno izborila sa rakom jajnika.
Rak jajnika zauzima neslavno osmo mjesto od svih maligniteta, a prema najnovijim statistikama 1 od 78 žena suočava se sa ovim problemom. Petogodišnja stopa preživljavanja u ranoj fazi je veća od 90 odsto, ali na žalost kada se rak jajnika dijagnostikuje u uznapredovanom stadijumu bolesti, preživljavanje ne prelazi 30 odsto.
Iako ne postoji skrining test za rano otkrivanje bolesti, postoje genetski testovi koji mogu da otkriju mutacije od značaja. Tako na primjer, BRCA testiranje je u Srbiji uspostavljeno prije osam godina, ušlo je u standardnu kliničku praksu i omogućava da se pacijentkinjama daje savremena precizna terapija koja se dobija o trošku osiguranja.
U svijetu postoji i HRD testiranje tumorskog tkiva, koje otkriva dodatne promjene u genetskom materijalu tumora, koje takođe mogu biti važne za odabir terapije. Prema najavama, očekuje se da će ovo testiranje zaživjeti u Srbiji u drugoj polovini godine.
IZVOR: Nova.rs