U Podgorici su se okupili brojni ljekari, a ispred zgrade Hitne pomoći su bile upaljene sirene na vozilima.
Dr Ana Davidović Ljumović istakla je kako su ljekari suočeni sa konstantnim pritiscima na zdravstvene radnike i nemilim događajima, kojima su izloženi ljekari, medicinski tehničari i zdravstveno osoblje, a koji su kulminirali i fizičkim napadom na ljakara Hitne omoći – prinuđeni su, kazala je, da upute apel javnosti kako bi se zaustavilo maltretiranje zdravstvenih radnika koji su posvećeni spašavanju života u svakom trenutku i na svakom mjestu.
– Pozivamo na razumijevanje najodgovornijeg posla i prestanak linča zaposlenih Hitne pomoći koji su 24 sata dnevno 365 dana u godini na usluzi svim građanima kojima je medicinska pomoć potrebna. Mi nijesmo heroji, već u svim uslovima i okolnostima samo obavljamo svoj posao. Ovim putem i na ovaj način želimo da podignemo glas jer minut znači spašen život i svaki atak znači ugrožavanje kako naših, tako i života naših pacijenata – poručila je dr Davidović Ljumović.
Dodala je i kako bavljenje najodgovornijom profesijom zaslužuje “minimum uvažavanja od strane građana, a ne maltretiranje i poniženja”.
-U Hitnoj pomoći nema odlaganja i zaustavljanja procesa rada jer vrijeme ne čeka. I sada smo na svojim radnim mjestima i tražimo jedino da nam se omogući da radimo svoj posao s punom sviješću o odgovornosti koju imamo prema pacijentima – istakla je dr Davidović Ljumović.
Ona je kazala da od nadležnih traže da se zaposli obezbjeđenje u ustanovama hitne medicinske pomoći.
– Niko od nas nema da provocira niti pacijenta niti porodicu. Susrijećemo se sa raznim vrstama pratnje, koja zna često da bude agresivna. Postoji saradnja sa policijom, dogovor je da nas obilaze tokom noći. Po našem pozivu oni dolaze u jedinice hitne medicinske pomoći. Međutim, ovakva dešavanja govore da je neophodno obezbijediti obezbjeđenje. Nadamo se da ćemo konačno imati obezbjeđenje od strane policije – kazala je dr Davidović Ljumović.
Direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore dr Vuk Niković kazao je kako ljekari svakog dana na posao dolaze i sa njega odlaze pod stresom.
– Ovakve scene su se dešavale i prije 10-20 godina, ali su one gurane pod tepih. Molim građane da se takve scene više ne dešavaju, da ljekar ili bilo koji zaposlenih dobije batine, a da pritom očekujete da on vama postavi dijagnozu – istakao je dr Niković i kazao da napadi ugrožavaju i život pacijnta i život ljakara.
– Zamislite jednog skromnog mladog ljekara koji počne da radi u hitnoj medicinskoj pomoći, krene da nekome ukaže pomoć i bude pretučen. Zamislite da je taj kolega smrtno stradao, šta bi smo onda imali? Moramo da budemo društveno odgovorni – naglasio je dr Niković.
Na protest je govorio i odlazeći ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić, koji je rekao kako je došao da bi podržao ljekare. Kazao je da će svi koji budu ugrožavali bezbjednost medicinskih radnika biti sankcionisani. Kazao je da u MUP-u fali zaposlenih i poručio Ministarstvu zdravlja da angažuju privatno obezbjeđenje.
– Ono što je naša mogućnost je da intenziviramo obilaske – naveo je Adžić.
Državna sekretarka u Ministarstvu zdravlja dr Slađana Ćorić poručila je da su radnici Hitne pomoći često na terenu gdje im je zaštitu nemoguće obezbijediti. Analitika