Ministarstvo zdravlja BPK Goražde izdvojiće sredstva za nabavku HPV vakcina, čime će i BPK Goražde krenuti u ovaj proces imunizacije, dok je kantonalni Zavod za javno zdravstvo u osnovnim školama već započeo program edukacije o značaju HPV vakcinacije u prevenciji karcinoma grlića materice.
– Cilj nam je da promovišemo značaj HPV vakcine i da kod roditelja podignemo svijest da bi, kada vakcine budu dostupne, vakcinisali svoju djecu. Za sada su to djevojčice uzrasta od 6 do 8 razreda, ali zavisno od dostupnosti vakcina ta se starosna granica može produžiti do 26. godine, s tim da je jako bitno da se vakcine daju prije stupanja u seksualne odnose. U nekim zemljama se vakcinišu i dječaci jer su muškarci prenosioci bolesti – pojasnila je dr Medina Bičo, direktorica zavoda.
Rak grlića materice je deveti uzrok smrtnosti na nivou cjelokupne svjetske populacije dok je kod žena na četvrtom mjestu, što govori o visokoj incidenci bez obzira na sve dostupne oblike prevencije.
Dr Bičo je istakla da je globalna strategija WHO da se do 2030. godine preko 90 posto djevojčica vakciniše HPV vakcinom do 15 godine života, te da se zatim obave skrining pregledi. Ona je podsjetila da se u Kantonu Sarajevu već krenulo sa ovim vidom vakcinacije, dok će federalni Zavod za javno zdravstvo obezbijediti vakcine za pilot projekat u tri kantona, Zeničko-dobojskom, Tuzlanskom i HNK-a.
– Cilj svih zavoda je da ta vakcina bude u obaveznom programu imunizacije. Poznato je da se naša djeca vakcinišu protiv deset zaraznih bolesti i mi smo kao kanton u vrhu što se tiče imunizacije djece. Vjerujemo da neće biti ni otpora kada je u pitanju ovaj vid vakcinacije jer HPV vakcina zaista sprječava jedno vrlo teško oboljenje. U BPK imamo svake godine od četiri do pet novooboljelih i uglavnom to su mlađe žene – naglasila je dr Bičo.
Najavila je niz edukacija u narednom periodu kako bi proces HPV vakcinacije na području BPK Goražde započeo na najbolji mogući način. Klix.ba