Mentalno zdravlje posljednjih je godina izazov broj 1 kad je hrvatski zdravstveni sistem u pitanju. Posebno su ugroženi djeca i mladi za koje nema dovoljno psihologa, niti u školama, a niti u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, pa problemi eskaliraju. Grad Zagreb napokon je dobio ne samo veći broj psihologa koji mogu djecu i mlade uzeti u tretman bez liste čekanja, već je ta usluga besplatna i može se dobiti bez uputnice. U Domu zdravlja Zagreb-Istok otvoren je Centar za mlade, a voditeljica tima je klinička psihološkinja Ella Selak Bagarić. Kako kaže, uloga Centra za zdravlje mladih je povećati dostupnost zdravstvenih sadržaja vezanih za zaštitu mentalnog, polnog i reproduktivnog zdravlja te promovisati zdrave stilove života mladih.
-Centar je mjesto u kojem se za djecu i mlade pružaju usluge bez uputnice, besplatno, skladno njihovim specifičnim potrebama. Koncept ima za cilj mladima olakšati traženje pomoći, što naši korisnici ostvaruju kroz terapijski rad kliničkih psihologa i psihologa na različitim teškoćama iz područja mentalnog zdravlja, prilagodbe i snalaženja sa životnim, vršnjačkim, akademskim i drugim problemima te kroz preventivne aktivnosti i radionice. Do oktobra 2023. Savjetovalište za mentalno zdravlje, odnosno rad četiri psihologa, finansirano je sredstvima Grada Zagreba, a od oktobra 2023. plate za šest psihologa i dvije medicinske sestre finansiraju se kroz program osnaživanja mentalnog zdravlja Ministarstva zdravlja, kao dijela zdravstvene reforme. To je sada omogućeno i u drugim domovima zdravlja u Hrvatskoj te se nadamo da će pacijenti napokon dobiti podršku ranije i kvalitetnije, bez stigmatizacije – kazala je Bagarić.
Dodatno, Grad Zagreb za djecu nastavlja i u 2024. osiguravati novac za rad psihologa u zajednici, koji će s djecom i mladima raditi u suradnji s osnovnim i srednjim školama i koji bi uskoro i trebali početi s radom kao i hladni pogon, te sve ostale navedene aktivnosti Centra za zdravlje mladih s naglaskom na pružanje usluga za mentalno zdravlje u zajednici te očuvanje i unaprjeđenje reproduktivnog zdravlja.
Kad su brojke u pitanju, Bagarić kaže da je u 2023. podrška osigurana za 1379 djece, mladih i roditelja te su pružene 4693 usluge. Preventivnim aktivnostima tima psihologa, koje su se odvijale u školama u 2023., obuhvaćeno je 3133 djece, mladih, roditelja i stručnjaka.
-S obzirom na to da većina psihičkih poremećaja započinje u mlađoj dobi, a do traženja i dobijanja pomoći prođe u prosjeku nekoliko godina, ne samo u Hrvatskoj već i drugim zemljama, problematika mentalnog zdravlja i nedovoljno ranog zbrinjavanja psihičkih simptoma ostavlja velike posljedice kako na one koji se s tim tegobama susreću, tako i na njihove bližnje te društvo u cjelini. Procjene koje su sprovedene i prije deset godina u drugim državama, govore kako jedno od petero djece pati od nekog oblika mentalnog poremećaja, ali samo 20% ostvaruje podršku stručnjaka, a čak i u zemljama visokih prihoda većina djece s poremećajima mentalnog zdravlja nije uključena u podršku stručnjaka mentalnog zdravlja. Pritom mladi između 12. i 25. godine imaju najslabiju dostupnost uslugama podrške mentalnom zdravlju od svih starosnih grupa, a podršku da češće budu uključena djeca s težim kliničkim slikama, što govori o odgađanju između vremena prvog javljanja poteškoća i traženja pomoći – istakla je Bagarić.
IZVOR: Net.hr