Ljekovi u razvoju više ne moraju da se podvrgavaju testiranju na životinjama prije nego što dobiju odobrenje američke Uprave za hranu i ljekove (FDA), piše IFL Science.
Prema novom zakonu, koji je potpisao predsjednik Džo Bajden krajem prošle godine, ukinut je mandat da se svi ljekovi testiraju na životinjama prije nego što pređu na ispitivanje na ljudima.
– Zakon o modernizaciji FDA 2.0 će ubrzati inovacije i brže plasirati na tržište sigurnije, efikasnije ljekove tako što će smanjiti birokratiju koja nije podržana trenutnom naukom – rekao je senator dr Rand Pol iz Kentakija, koji je predstavio zakon.
On je dodao da je ovo „korak ka okončanju bespotrebne patnje i smrti životinja na kojima se rade ispitivanja“. To, međutim, ne znači da je testiranje novih ljekova na životinjama potpuno zabranjeno. Umjesto toga, to znači da farmaceutske kompanije mogu da izaberu da odstupe od testiranja na životinjama i testiraju ljekove koristeći druge metode ako žele koje se smatraju manje okrutnim.
Novi zakon mijenja i dopunjuje američki savezni zakon o hrani, ljekovima i kozmetici, koji je usvojen 1938. godine da bi se nadgledala bezbjednost hrane, ljekova, medicinskih uređaja i kozmetike.
Prije revizije, FDA je zahtijevala da se lijek testira na jednoj vrsti glodara, kao što su miševi ili pacovi, i jednoj vrsti neglodara, poput majmuna, kako bi dobili odobrenje. Ali ovi životinjski modeli su skupi i često neefikasni. N1