U sklopu intenzivnog procesa rada na iznalaženju rješenja za status Instituta za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju Dr Simo Milošević, potpredsjednik Vlade dr Srđan Pavićević kao i ministar zdravlja dr Vojislav Šimun, posjetili su Institut, po drugi put u svom dosadašnjem mandatu, kako bi u direktnoj komunikaciji sa menadžmentom i predstavnicima sindikata, pojasnili pristup u rješavanju ovog zapuštenog i kompleksnog problema i izložili precizan plan koraka koje je Komisija definisala nakon svega mjesec ipo dana od formiranja.
Suočavajući se sa izazovnim zadatkom, pod pritiskom vremenskih rokova i u malom manevarskom prostoru nakon blokade računa Instituta od strane glavnog povjerioca beogradske Jugobanke u stečaju, iz Vlade Crne Gore naveli su da komisija je temeljno razmotrila sve preostale opcije, isključujući stečaj.
U saopštenju dostavljenom medijima navodi se da rješenje oko kojeg postoji najveći stepen saglasnosti i koje se ne kosi sa pravilima i principima dodjele državne pomoći jeste Plan spašavanja i restrukturiranja tj. Rebrendiranja koji podrazumijeva tri koraka.
-Pomoć male vrjednosti od 300 000 eura radi obezbjeđivanja nastavka rada (de minimis), potom, pomoć do 10 miliona eura koja se daje na šest mjeseci radi deblokade računa, nastavka rada i isplate plata, uz obavezu da se u tih šest mjeseci napravi kvalitetan plan restrukturiranja koji će proći proceduru odobravanja od strane nadležnih organa i dobiti dozvolu za realizaciju. Na taj način će se steći uslovi za višemilionska ulaganja u dalju revitalizaciju i rebrending Instituta Igalo – pojasnili su iz Vlade.
Ovakav plan, prema njihovim riječima, ne samo da rješava akutnu krizu u kojoj se Institut nalazi nego “otvara mogućnosti proširivanja i unapredjenja poslovanja u svim segmentima, kako na srednjoročnom tako i na dugoročnom planu. Institut bi na taj način mogao osvježiti svoj već postojeći brend i podići svoju konkurentnost na inostranom tržištu”.
Navodi se da u otvorenom razgovoru sa menadžmentom i predstavnicima sindikata Pavićević je detaljno izložio sve neophodne korake ovog plana kao i vremenske rokove s uvjerenjem da je Komisija za rješavanje statusa Instituta koju je ova Vlada formirala sredinom februara ove godine, “svojom posvećenošću i ozbiljnošću već sada uradila za Institut više nego nekoliko prethodnih vlada”.
Dr Pavićević i dr Šimun su saglasni u tome da tužbe zaposlenih, najava štrajka i eventualni prekid poslovanja uz minimum procesa rada, “samo mogu ubrzati stečaj od koga se Institut nalazi samo na jedan korak”.
Ministar Šimun je dodatno uvjerio sagovornike da je Institut na dnevnoj agendi Komisije i članova Vlade.
-Već su učinjeni odlučujući pomaci i vrlo jasno se nazire put izlaska iz krize te bi bilo pogubno u ovom momentu da se nekim nepromišljenim i nepotrebnim koracima ugrozi projekat spašavanja Instituta – kazao je ministar.
Ministar Šimun je rekao da će Ministarstvo zdravlja u daljim aktivnostima nastojati da uskladi cijene koje država plaća Institutu za domaće pacijente sa cijenama za inostrano tržište i da će u stalnoj, otvorenoj i partnerskoj komunikaciji sa menadžmentom Instituta “učiniti sve što je potrebno da se olakša i unaprijedi poslovanje”.