Bolnice se, po svemu sudeći, pridružuju “gig” ekonomiji. U pitanju je tezgarenje, odnosno to su radnici koji se zapošljavaju preko platforme, a i dalje nemaju radna prava i socijalnu zaštitu.
Osobe koje su angažovane preko platformi smatraju se “samozaposlenima”, što znači da im poslodavac ne garantuje prava kao što su zasnivanje radnog odnosa, uplata doprinosa, bolovanje, trudničko, porodiljsko i roditeljsko odsustvo, pravo na sindikalno organizovanje, ograničeno radno vrijeme, zaštita i zdravlje na radu…
Kako piše WSJ, neki od najvećih bolničkih sistema u SAD, uključujući Providence i Advocate Health, koriste aplikacije slične tehnologiji za rezervisanje vožnje, kako bi privukli deficitarne medicinske sestre.
Aplikacija ShiftKey omogućava radnicima da licitiraju za smjene. Druga, CareRev, pomaže bolnicama da prilagode platu u skladu sa zalihama, snižavajući stope za “popularne” radne smjene i podižući ih kako bi privukli medicinske sestre da rade noću ili za vrijeme praznika.
Ove aplikacije pomažu da se radna baza bolnica proširi van internih granica – na druge lokalne medicinske sestre koje cijene veoma fleksibilne rasporede rada.
Kako se navodi, uprkos nedavnim porastima zapošljavanja u bolnicama, slobodna radna mjesta nastavljaju da opterećuju rad mnogih zdravstvenih ustanova.
Mnoge medicinske sestre su se penzionisale ili napustile posao nakon što im je pandemija znatno otežala posao. Druge su zamijenile bolnice za poslove sa većom platom ili fleksibilnijim rasporedom.
Podaci govore da je zaposlenost medicinskih sestara vidno opala: između 2020. i 2021. godine, sektor je ostao bez više od 100.000 radnika, što je najveći pad u četiri decenije.
Jedna glavna sestra zaposlena na Srednjem zapadu, zadužena za bolnice Advocate Health u Viskonsinu i Ilinoisu, kaže da “nema garancije da će smjena biti popunjena”.
Telegraf
Add comment