Uzenmirujući podatak je da broj oboljelih od raka u Srbiji nije mnogo veći od procenata drugih zemalja, ali ono što je strašno jeste da je 2020. godine Srbija imala 152 preminula na 100.000 stanovnika.
Privredni rast (rast bruto domaćeg proizvoda) samo je jedna dimenzija, šireg koncepta, privrednog razvoja. Kada se govori o privrednom rastu, u fokusu je životni standard, odnosno što potpunije zadovoljenje stalno rastućih potreba ljudi. Ipak, već šezdesetih godina prošlog vijeka svijet je počeo da se suočava sa problemima neodržive degradacije životne sredine i, nešto kasnije, osamdesetih godina, sa primjetnim rastom u nejednakostima i usporavanju u borbi protiv siromaštva. Iz brojnih rasprava i debata koje su uslijedile, proistekao je koncept održivog razvoja (sustainable development), piše Nedeljnik.
Fokus održivog razvoja je na ekonomskoj aktivnosti (economic sustainability) koja ne ugrožava održanje prirodnog okruženja (environmental sustainability), kao i na društvenoj dimenziji (social sustainability), to jest politikama koje pozitivno utiču na sreću i zadovoljstvo ljudi kao što su pravo na obrazovanje i zdravstvenu njegu, borba protiv siromaštva i nejednakosti, borba za polnu jednakost i osnaživanje prava žena i djece, borba protiv bilo koje vrste diskriminacije, pravo na rad i plodove svog rada itd.
Ujedinjene nacije su 2015. usvojile Agendu održivog razvoja 2030. (The 2030 Agenda for Sustainable Development) u čijem središtu se nalazi 17 Ciljeva održivog razvoja (Sustainable Development Goals) usmjerenih na ispunjenje osnovnih ljudskih potreba i zaštitu životne sredine.
Nedeljnik RS
Add comment