Kineski stručnjaci otkrili su novi hormon u crevima koji doprinosi prilagođavanju metabolizma tokom perioda umanjenog unosa hrane, poput gladovanja ili posta.
Ljudska crijeva, najvećim dijelom tanko, odgovorna su za apsorbciju i regulisanje metabolizma različitih organa tokom unosa i varenja hrane, a hormoni koji se u njima luče velikim dijelom kontrolišu taj proces.
Do sada, međutim, nije bilo jasno da li crijeva igraju ulogu u matabolizmu tokom posta ili gladovanja.
U studiji objavljenoj u magazinu Cell Research, istraživači sa Univerziteta Cinghua i Medicinskog fakulteta u Džeđangu, otkrili su novi hormon famsin, takođe nazvan i hormon za preživljanje gladi,
Utvrdili su da se tokom perioda smanjenog unosa hrane, on prvi odvaja od proteina HM11437 i vezuje za receptor OLFR796. Njihovo vezivanje podstiče stvaranje glukoze iz određenih ne-ugljenih hidrata i ketona tako što razlaže masti i smanjuje potrošnju energije. Osim toga, proces vezivanja famsina za receptor dovodi do popravljanja nivoa glukoze u krvi kod miševa sa dijabetesom, što znači da famsin može biti potencijalno sredstvo za liječenje dijabetesa.
Kineski stručnjaci zaključili su da je studija pokazala da je komunikacija između crijeva i drugih organa kritična za prilagođavanje metabolizma tokom perioda gladovanja. RTS